Weekly Information Bulletin: 16th July 2011

Select Committees

Select Committees are set up to examine the work of Government Departments and now constitute the main investigatory system by which the House overseas the exercise of Government responsibilities and the development of public policy and expenditure.

The following information on Select Committees is available on the Parliament website:

Select Committee membership: http://www.parliament.uk/mps-lords-and-offices/mps/select-committee-membership/

Links to Select Committee home pages containing information on the work of the Select Committee and its publications: http://www.parliament.uk/about/how/committees/select/

For further information on Select Committees see HCIO Factsheet P2 produced by the House of Commons Information Office, available in hardcopy on request or to download from the Parliament website.

Membership announcements and changes:

Draft House of Lords Reform Bill: Chair, Lord Richard

Political and Constitutional Reform: Yasmin Qureshi added

Privacy and Injunctions (Joint Committee):

Mr Ben Bradshaw

Mr Robert Buckland

Philip Davies

George Eustice

Paul Farrelly

Martin Horwood

Eric Joyce

Mr Elfyn Llwyd

Penny Mordaunt

Yasmin Qureshi

Ms Gisela Stuart

Mr John Whittingdale

Nadhim Zahawi

Select Committee Meetings

11 – 15 July 2011

Monday 11 July

Science and Technology
Subject: The Commissioning of X-Ray Photoelectron Spectroscopy services
Witnesses: Dr Graham Bushnell-Wye, Prospect and Daresbury Laboratory, Professor David Delpy, Chief Executive, Engineering & Physical Sciences Research Council, and Professor Colin Whitehouse, Head of the Daresbury Laboratory

Public Accounts
Subject: Aircraft Carriers
Witnesses: Ursula Brennan, Permanent Under-Secretary, Rear Admiral Amjad Hussein CB, Senior Responsible Owner and Director (Precision Attack) and Controller of Navy, and Jon Thompson, Finance Director, MOD

Draft Defamation Bill
Subject: To consider the Bill
Witnesses: Ian Hislop, Editor, Private Eye

Tuesday 12 July

Transport
Subject: High Speed Rail
Witnesses: Jerry Marshall, Chairman, AGAHST (Action Groups Against High Speed Two), David Bayliss, Trustee, RAC Foundation, Bruce Weston, Director, HS2 Action Alliance, and Lord Wolfson; and Cllr Martin Tett, Leader, Buckinghamshire County Council and Chris Stokes, 51M, John Tomaney, Henry Daysh Professor of Regional Development, Newcastle University, and Cllr Sue Vincent, Deputy Leader and Cabinet Member for Environment, London Borough of Camden (at 11.15am)

International Development
Subject: Working Effectively in Fragile and Conflict-Affected States: DRC, Rwanda and Burundi
Witnesses: David Mepham, London Director, Human Rights Watch, Jennifer Miguel, Technical Adviser, Women’s Protection and Empowerment, International Rescue Committee,Sophia Swithern, Humanitarian and Conflict Policy Adviser, Oxfam, Chris Underwood, Head of Communications, International Alert , Sophia Swithern, Humanitarian and Conflict Policy Adviser, Oxfam , Chris Underwood, Head of Communications, International Alert

Health
Subject: Public Health
Witnesses: Professor Dame Sally C Davies, Chief Medical Officer, Anita Marsland MBE, Transition Managing Director, Public Health England, Professor David R Harper CBE, Director General, Health Improvement and Protection, Department of Health, and Professor John Newton, Chair, Department of Health Working Group on Information and Intelligence for Public Health, South Central Strategic Health Authority; Professor Alan Maryon-Davis, Honorary Professor of Public Health, King’s College London, and Dr Gabriel Scally, South West Regional Director, Public Health, South West Strategic Health Authority (at 11.45am)

Backbench Business
Subject: Proposals for backbench debates
Witnesses: Members of Parliament

Home Affairs
Subject: Police response to antisocial behaviour, The New Landscape of Policing, Unauthorised tapping or hacking of mobile communications
Witnesses: (i) Sara Thornton, Chief Constable of Thames Valley, Police Best Practice and Lord Blair, former Metropolitan Police Commissioner (at 11.00 am); (ii) Simon Cole, Chief Constable of Leicestershire Police and Inspector Steve Riley, Leicestershire Constabulary (at 11.30 a.m.); (iii) Mr Andy Hayman and Mr Peter Clarke (at 12 noon); DAC Sue Akers, Metropolitan police (at 12.30pm)

Joint Committee on Human Rights
Subject: The implementation of the right of disabled people to independent living
Witnesses: (i)David Rogers OBE, Chair of the Local Government Group’s Community Well-being Board, Local Government Group; Linda Sanders, Director for Hillingdon and Co-chair of the ADASS Physical Disability Policy Network, Association of Directors of Adult Social Services (ADASS)(at 2.15 pm) (ii)Tim Cooper, Director, Office of Disability Issues (at 3.00 pm) (iii) Cynthia Bower, Chief Executive and Louise Guss, Director of Governance and Legal Services, Care Quality Commission; Hugh Constant, Practice Development Manager and Don Brand Policy Consultant, Social Care Institute for Excellence (SCIE) (at 3.30pm)

Wednesday 13 July

Science and Technology
Subject: Forest research
Witnesses: Jacqueline Caine, Science Policy Officer, Society of Biology, Stuart Goodhall, Chief Executive, Confederation of Forest Industries, Allan MacKenzie, Departmental Secretary, Forestry Commission Trade Unions, Professor Philip Turner, Director, Forest Products Research Institute, and Dr Allan Watt, Deputy Science Director, Biodiversity Programme, Centre for Ecology & Hydrology; Wilma Harper, Head of Corporate and Forestry Support, Forestry Commission, Brian Harris, Head of Science Strategy for Agriculture, Food and Environment, Biotechnology and Biological Sciences Research Council, Dr Andrew Impey, Terrestrial and Freshwater Science & Innovation Manager, Natural Environment Research Council, and Dr James Pendlebury, Chief Executive, Forest Research (at 10.00 a.m.); Rt Hon Jim Paice MP, Minister of State for Agriculture and Food, Department for Environment, Food and Rural Affairs, Dr Miles Parker, Deputy Chief Scientific Adviser, Department for Environment, Food and Rural Affairs, and Tim Rollinson, Director General and Deputy Chairman, Forestry Commission (at 10.50am)

Public Administration
Subject: Public Appointments
Witnesses: Sir David Normington, Commissioner for Public Appointments; and Richard Jarvis, Head of Independent Offices, Office of the Civil Service Commissioners

Treasury Sub Committee
Subject: Closing the tax gap
Witnesses: John Whiting OBE, Tax Policy Director, Chartered Institute of Taxation, Chas Roy-Chowdhury, Head of Taxation, Association of Certified and Chartered Accountants, Institute of Chartered Accountants in England and Wales, and Frances Corrie, Taxaid

Scottish Affairs
Subject: Scotland Office Departmental Annual Report
Witnesses: Rt Hon Michael Moore MP, Secretary of State for Scotland and Rt Hon David Mundell MP, Parliamentary Under-Secretary of State for Scotland

Defence

Subject: The Military Covenant in action? Part 1: military casualties
Witnesses: Major General Gerry Berragan CB, Director General Personnel, Headquarters Land Forces, Surgeon Commodore Calum McArthur, Commander Defence Medical Group, Royal Navy, Commodore Michael Mansergh CBE, Director Naval Personnel, Royal Navy, and Colonel Andy Mason OBE, Head of Recovery Branch, Ministry of Defence

Welsh Affairs
Subject: Wales Office Business Plan 2011–15 and Annual Report 2010–11
Witnesses: Rt Hon Cheryl Gillan MP, Secretary of State for Wales

Public Accounts
Subject: IPSA
Witnesses: Scott Woolveridge, Interim Chief Executive and Accoutning Officer, and Bob Evans, Finance Director, IPSA

Environmental Audit
Subject: (i) Carbon Budgets (ii) The 10% emissions reduction programme for central government
Witnesses: Dr James Wilde, Director, Carbon Trust; Dr Laura Cohen, Chief Executive, British Ceramics Confederation; Jeremy Nicholson, Director, Energy Intensive Users' Group (ii) Greg Barker MP, Minister of State, Department of Energy and Climate Change, and officials (at 4.45pm)

Thursday 14 July

Political and Constitutional Reform
Subject: The prospects for codifying-or not codifying-the UK Constitution
Witnesses: Professor Guomundur Hálfdanarson, University of Iceland (by video link); and Professor Sir Jeffrey Jowell and Professor Dawn Oliver, University College London (at 10.30am)

Health
Subject: Regulatory bodies
Witnesses: Dr David Bennett, Chair and interim Chief Executive, Stephen Hay, Chief Operating Officer, and Adrian Masters, Director of Strategy, Monitor

Friday 15 July

None

[The decision of a Committee to sit in public may be rescinded without notice]

All public select committee meetings are webcast
Select committees marked with * will be taken by BBC Parliament
Recorded information about forthcoming select and standing committee meetings over the next two sitting days is available on:[Tel 020 7219 2033]. Please note: The decision of a Committee to sit in public may be rescinded, and the place altered without notice and Committees which sit at short notice may not be included in this list.


Forthcoming Select Committee Meetings
18 – 22 July 2011

Monday 18 July

Business, Innovation and Skills*
Subject: The future of higher education
Witnesses: Rt Hon Simon Hughes MP, recently Advocate for Access to Higher Education; Rt Hon David Willetts MP, Minister for Universities and Science, Department for Business, Innovation and Skills (at 3.30pm)

3:00pm

The Wilson Room, Portcullis House

Public Accounts
Subject: Armoured Vehicles
Witnesses: Ursula Brennan, Permanent Secretary, Vice Admiral Paul Lambert, Deputy Chief of Defence Staff, and Lieutenant General Gary Coward CB, Chief of Materiel (Land)

4:00pm

Committee Room 15, Palace of Westminster

Draft Defamation Bill*
Subject: To consider the Bill
Witnesses: Edward Garnier QC MP, Solicitor General; Paul Dacre, Editor, Daily Mail and Matthew Parris, Journalist, The Times (at 4.35pm)

4:15pm

Committee Room 8, Palace of Westminster

Tuesday 19 July

Energy and Climate Change
Subject: The UK’s energy supply: security or independence
Witnesses: Charles Hendry MP, Minister of State, and officials, Department of Energy and Climate Change

9:00am

Committee Room 15, Palace of Westminster

International Development*
Subject: Financial Crime and Development
Witnesses: BAE Systems Plc; Serious Fraud Office; Rt Hon Alan Duncan, Minister of State, Department for International Development, Rt Hon Lord McNally, Minister of State, Ministry of Justice

10:00am

The Grimond Room, Portcullis House

Health
Subject: Public Health
Witnesses: Anne Milton MP, Parliamentary Under-Secretary of State for Public Health, and Professor David R Harper CBE, Director General of Health Improvement and Protection, Department of Health

10:45am

Committee Room 5, Palace of Westminster

Culture, Media and Sport*
Subject: Phone-hacking
Witnesses: Rebekah Brooks, Chief Executive Officer, News International Ltd, Rupert Murdoch, Chairman and Chief Executive Officer, News Corporation,  and James Murdoch, Deputy Chief Operating Officer and Chairman and Chief Executive Officer, International News Corporation

2.30pm

The Wilson Room, Portcullis House


Wednesday 20 July

None

Thursday 21 July

None

Friday 22 July

None

[The decision of a Committee to sit in public may be rescinded without notice]

All public select committee meetings are webcast
Select committees marked with * will be taken by BBC Parliament
Recorded information about forthcoming select and standing committee meetings over the next two sitting days is available on:[Tel 020 7219 2033]. Please note: The decision of a Committee to sit in public may be rescinded, and the place altered without notice and Committees which sit at short notice may not be included in this list.

Prepared 15th July 2011