Business Today: Chamber for Wednesday 19 April 2017

Summary Agenda: CHAMBER

11.30am

Prayers

No debate

Private Business

Afterwards

Oral Questions: Scotland

12 noon

Oral Questions: Prime Minister

12.30pm

Urgent Questions, Ministerial Statements (if any)

Up to 20 minutes

Ten Minute Rule Motion: Child Maintenance (Assessment of Parents’ Income) (Mr David Burrowes)

Up to 90 minutes

Early Parliamentary General Election (Motion)

No debate

Technical and Further Education Bill: Programme (No. 2) (Motion)

Up to two hours*

Technical and Further Education Bill: Consideration of Lords Amendments

(*if the Technical and Further Education Bill: Programme (No. 2) Motion is agreed to)

Up to 90 minutes

Section 5 of the European Communities (Amendment) Act 1993 (Motion)

Until 7.30pm or for half an hour

Adjournment Debate: Case of the Ballydugan Four (Jim Shannon)

WESTMINSTER HALL

9.30am

Diesel vehicle scrappage scheme

11.00am

UK's total net financial contribution to the EEC, EC and EU since 1 January 1973

(The sitting will be suspended from 11.30am to 2.30pm.)

2.30pm

Roll-out of universal credit

4.00pm

Cavity wall insulation in Wales

4.30pm

Use of regional flags on driving licences and number plates

Notes:

Items marked [R] indicates that a Member has declared a relevant interest.

 BUSINESS TODAY: CHAMBER

11.30am Prayers

Followed by

 Private Business

OP buttonFaversham Oyster Fishery Company Bill [Lords]: Report Stage

Private Business is not debated at this time, and may not be proceeded with if opposed (Standing Order No. 20)

 

 QUESTIONS

OP buttonOral Questions to the Secretary of State for Scotland

1Antoinette Sandbach (Eddisbury)
What assessment he has made of the contribution of Scotland to the future of the UK. (909641)

2Chris Elmore (Ogmore)
What assessment he has made of the effectiveness of the Joint Ministerial Council in ensuring that the needs of all regions and nations of the UK are taken into account in negotiations on the UK leaving the EU. (909642)

3Mims Davies (Eastleigh)
What progress he has made on delivering city deals in each city region in Scotland. (909643)

4Chris Davies (Brecon and Radnorshire)
What discussions he has had with the Scottish Government on its new tax powers. (909644)

5Dr James Davies (Vale of Clwyd)
What discussions he has had with Scottish businesses on opportunities for the private sector after the UK leaves the EU. (909645)

6David Warburton (Somerton and Frome)
What assessment he has made of the contribution of the UK single market to Scotland. (909646)

7Mrs Sheryll Murray (South East Cornwall)
What discussions he has had with Scottish businesses on opportunities for the private sector after the UK leaves the EU. (909647)

8Mr Ranil Jayawardena (North East Hampshire)
What discussions he has had with the Scottish Government on its new tax powers. (909648)

9Mr Nigel Evans (Ribble Valley)
What assessment he has made of the contribution of the UK single market to Scotland. (909649)

10Stuart Andrew (Pudsey)
What assessment he has made of the contribution of the UK single market to Scotland. (909650)

11Alberto Costa (South Leicestershire)
What assessment he has made of the contribution of the UK single market to Scotland. (909651)

12Margaret Ferrier (Rutherglen and Hamilton West)
What recent discussions he has had with the Secretary of State for Exiting the European Union on the potential effect on Scotland of the UK leaving the EU and reverting to WTO rules. (909652)

13Mary Robinson (Cheadle)
What assessment he has made of the contribution of the UK single market to Scotland. (909653)

14James Cleverly (Braintree)
What recent steps he has taken to transfer welfare powers to the Scottish Government. (909654)

15Steven Paterson (Stirling)
What recent discussions he has had with the Secretary of State for Exiting the European Union on the potential effect on Scotland of the UK leaving the EU and reverting to WTO rules. (909655)

At 12 noon

OP buttonOral Questions to the Prime Minister

Q1Alberto Costa (South Leicestershire)
If she will list her official engagements for Wednesday 19 April. (909674)

Q2Michelle Donelan (Chippenham) (909675)

Q3Jeff Smith (Manchester, Withington) (909676)

Q4Mary Robinson (Cheadle) (909677)

Q5Gerald Jones (Merthyr Tydfil and Rhymney) (909678)

Q6David Mackintosh (Northampton South) (909679)

Q7Jenny Chapman (Darlington) (909680)

Q8Mr Philip Hollobone (Kettering)
If she will visit Kettering constituency. (909681)

Q9Maria Caulfield (Lewes) (909682)

Q10Derek Thomas (St Ives) (909683)

Q11John Stevenson (Carlisle) (909684)

Q12Paul Scully (Sutton and Cheam) (909685)

Q13Graham Jones (Hyndburn) (909686)

Q14Sir David Amess (Southend West) (909687)

Q15Richard Benyon (Newbury) (909688)

 

 URGENT QUESTIONS AND STATEMENTS

12.30pm

OP buttonUrgent Questions (if any)

OP buttonMinisterial Statements (if any)

 BUSINESS OF THE DAY

1. Child Maintenance (Assessment of Parents’ Income): Ten Minute Rule Motion

Up to 20 minutes (Standing Order No. 23)

Mr David Burrowes

That leave be given to bring in a Bill to equalise the assessment and enforcement of child maintenance arrangements of children of self-employed parents with that of children of other employed parents; and for connected purposes.

Notes:

The Member moving and a Member opposing this Motion may each speak for up to 10 minutes.

2. EARLY PARLIAMENTARY GENERAL ELECTION

Up to 90 minutes (Standing Order No. 16(1))

The Prime Minister

That there shall be an early parliamentary general election.

3. TECHNICAL AND FURTHER EDUCATION BILL: PROGRAMME (NO. 2)

No debate (Standing Order No. 83A(7))

Secretary Justine Greening

That the following provisions shall apply to the Technical and Further Education Bill for the purpose of supplementing the Order of 14 November 2016 (Technical and Further Education Bill (Programme)):

Consideration of Lords Amendments

(1) Proceedings on consideration of Lords Amendments shall (so far as not previously concluded) be brought to a conclusion two hours after their commencement at today’s sitting.

(2) The proceedings shall be taken in the following Order: Lords Amendments Nos. 1, 6, 2 to 5 and 7 to 18.

Subsequent stages

(3) Any further Message from the Lords may be considered forthwith without any Question being put.

(4) The proceedings on any further Message from the Lords shall (so far as not previously concluded) be brought to a conclusion one hour after their commencement.

4. TECHNICAL AND FURTHER EDUCATION BILL: CONSIDERATION OF LORDS AMENDMENTS

Up to two hours (if the Technical and Further Education Bill: Programme (No. 2) Motion is agreed to by the House)

Notes:

Lords Amendment 1 engages financial privilege.

The Speaker will certify motions relating to the Lords Amendments under Standing Order No. 83O.

Proceedings will take place in accordance with the Technical and Further Education Bill: Programme (No. 2) Motion, if it is agreed to by the House.

For Amendments and motions relating to them, see separate papers (also available on the documents webpage for the Bill).

5. SECTION 5 OF THE EUROPEAN COMMUNITIES (AMENDMENT) ACT 1993

Up to 90 minutes (Standing Order No. 16(1))

Mr David Gauke

That this House approves, for the purposes of Section 5 of the European Communities (Amendment) Act 1993, the Government’s assessment as set out in the Budget Report and Autumn Statement, combined with the Office for Budget Responsibility’s Economic and Fiscal Outlook and Fiscal Sustainability Report, which forms the basis of the United Kingdom’s Convergence Programme.

 MOTION TO BE TAKEN AT 7.00PM

OP buttonDEFERRED DIVISIONS

No debate (Standing Order No. 41A(3))

The Prime Minister

That, at this day’s sitting, Standing Order No. 41A (Deferred divisions) shall not apply to the motion in the name of Mr David Gauke relating to Section 5 of the European Communities (Amendment) Act 1993.

 ADJOURNMENT DEBATE

Until 7.30pm or for half an hour (whichever is later) (Standing Order No. 9(7))

OP buttonCase of the Ballydugan Four: Jim Shannon

 

 

 BUSINESS TODAY: WESTMINSTER HALL

 ORDER OF BUSINESS

The first part of the sitting will last for two hours. The second part of the sitting will last for three hours (Standing Order No. 10(1)).

9.30am

OP buttonThat this House has considered a diesel vehicle scrappage scheme: Neil Parish

11.00am

OP buttonThat this House has considered the UK's total net financial contribution to the EEC, EC and EU since 1 January 1973: Mr Philip Hollobone

Notes:

The sitting will be suspended from 11.30am to 2.30pm.

2.30pm

OP buttonThat this House has considered the roll-out of universal credit: Catherine McKinnell

4.00pm

OP buttonThat this House has considered cavity wall insulation in Wales: Hywel Williams

4.30pm

OP buttonThat this House has considered the use of regional flags on driving licences and number plates: Scott Mann

Notes:

The second part of the sitting will be suspended and time added if divisions take place in the main Chamber (Standing Order No. 10(3)).

The debate at 4.30pm will last for up to an hour.

 

 WRITTEN STATEMENTS

 Statements to be made today

Secretary of State for Education

1.English Votes for English Laws Analysis for Technical and Further Education Bill

Notes:

Texts of Written Statements are available from the Vote Office and on the internet at http://www.parliament.uk/business/publications/written-questions-answers-statements/written-statements/.

 

 COMMITTEES MEETING TODAY

The decision of a Committee to sit in public may be changed without notice.

 Delegated Legislation Committees

OP buttonSecond Delegated Legislation Committee

To consider the draft Non-Contentious Probate Fees Order 2017

Room 9

8.55am (public)

 Select Committees

OP buttonBusiness, Energy and Industrial Strategy

Subject: Leaving the EU: energy and climate negotiation priorities

Witnesses: Rt Hon Greg Clark MP, Secretary of State, Jesse Norman MP, Parliamentary Under-Secretary of State, Minister for Industry and Energy, and Nick Hurd MP, Parliamentary Under-Secretary of State for Climate Change and Industry, Department for Business, Energy and Industrial Strategy

Room 6

9.00am (private), 9.30am (public)

OP buttonEducation

Subject: Fostering

Witnesses: Matthew Brazier, Specialist Adviser, Children Looked After, Ofsted, Dr Heather Ottaway, Lecturer in Social Work with Children and Families, University of Bristol, Professor Judy Sebba, Director of the Rees Centre for Research in Fostering and Education, University of Oxford, and Jim Wade, Senior Research Fellow, University of York; Graham Archer, Director of Improvement and Learning for Children’s Social Care, Department for Education, Simon Bower, Contract Manager for the South Central Independent Foster Care Framework, Bournemouth Borough Council, Melissa Green, Director of Operations, The Fostering Network, Steve Walker, Acting Director of Children’s Services, Leeds City Council, and Jonny Woodthorpe, Commissioning Coordinator, Bournemouth Borough Council (at 10.30am)

The Grimond Room, Portcullis House

9.00am (private), 9.30am (public)

OP buttonScience and Technology

Subject: The Draft Spaceflight Bill

Witnesses: Stuart Martin, Chief Executive Officer, Satellite Applications Catapult, Stuart McIntyre, Chief Executive Officer, Orbital Access, and Professor Sir Martin Sweeting, Group Executive Chairman, Surrey Satellite Technology Ltd; Tim Johnson, Policy Director, Jeremy Stubbs, Programme Manager, Commercial Space Operations, Civil Aviation Authority, Rebecca Evernden, Director of Policy, and Dr Richard Crowther, Chief Engineer, UK Space Agency (at 10.30am)

Room 15

9.00am (private), 9.30am (public)

OP buttonWomen and Equalities

Subject: Fathers and the workplace

Witnesses: Neil Carberry, Director, People and Skills, CBI, Paul Deemer, Head of Diversity and Inclusion, NHS Employers, Matthew Creagh, TUC, Jo Swinson, CIPD, and Martin Friend, HR Policy and Risk Manager, Network Rail

The Thatcher Room, Portcullis House

9.00am (private), 10.00am (public)

OP buttonJustice

IPU Room, Westminster Hall

9.15am (private)

OP buttonExiting the European Union

Subject: The progress of negotiations on the UK's withdrawal from the EU

Witnesses: Henry Newman, Director, Open Europe, Professor Iain Begg, European Institute, London School of Economics, Sir Philip Lowe, and Zsolt Darvas, Bruegel

The Boothroyd Room, Portcullis House

9.30am (private), 9.45am (public)

OP buttonNorthern Ireland Affairs

Room 8

9.30am (private)

OP buttonInternational Trade

Subject: Support for exports and investment

Witnesses: Adam Mansell, Chief Executive, UK Fashion and Textile Association, Rupert Sexton, Sales (Italy) and Special Projects, Maycast Nokes, and Chris Walker, Chief Executive, Diamond Hard Surfaces

Room 16

9.45am (private), 10.00am (public)

OP buttonWelsh Affairs

Subject: Agriculture in Wales post-Brexit

Witnesses: David Swales, Head of Strategic Insight, Agriculture and Horticulture Development Board, and Rebecca Williams, Director, Country Land and Business Association Cymru

Room 18

10.00am (private), 10.15am (public)

OP buttonScottish Affairs

Subject: Scotland's place in Europe

Witnesses: Professor Alan Page, Professor of Public Law, University of Dundee, and Dr Kirsty Hughes, Director, Scottish Centre on European Relations

Room 5

1.30pm (private), 2.15pm (public)

OP buttonCulture, Media and Sport

Subject: Combatting Doping in Sport

Witnesses: Dr Barry Fudge, Head of Endurance, Dr John Rogers, Medical Officer, and Dr Robin Chakraverty, former Chief Medical Officer, UK Athletics; Ed Warner, Chairman, UK Athletics, and Liz Nicholls, Chief Executive Officer, UK Sport (at 3.15pm)

Room 8

2.00pm (private), 2.30pm (public)

OP buttonEnvironment, Food and Rural Affairs

Subject: Food waste

Witnesses: Dr Thérèse Coffey, Parliamentary Under-Secretary of State for the Environment and Rural Life Opportunities, and Chris Preston, Deputy Director, Waste and Recycling, Department for Environment, Food and Rural Affairs

Room 16

2.00pm (private), 2.30pm (public)

OP buttonFinance

Room 13

2.00pm (private)

OP buttonPublic Accounts

Room 6

2.00pm (private)

OP buttonTransport

Subject: HS2: CH2M contract

Witnesses: Rt Hon Chris Grayling MP, Secretary of State, Department for Transport, and Sir David Higgins, Non-Executive Chairman of High Speed Two (HS2)

The Grimond Room, Portcullis House

2.00pm (private), 2.05pm (public)

OP buttonTreasury

The Wilson Room, Portcullis House

2.00pm (private)

OP buttonCommunities and Local Government

Subject: Housing White Paper and business rates

Witnesses: Sajid Javid MP, Secretary of State, Gavin Barwell MP, Minister of State for Housing and Planning, Minster for London, and Marcus Jones MP, Parliamentary Under-Secretary of State, Minister for Local Government, Department for Communities and Local Government

The Thatcher Room, Portcullis House

2.30pm (private)

OP buttonProcedure

Room 7

2.30pm (private)

OP buttonEuropean Scrutiny

Room 19

4.00pm (private)

OP buttonSelection

Room 13

4.30pm (private)

OP buttonLiaison

The Boothroyd Room, Portcullis House

6.00pm (private)

 

 COMMITTEE REPORTS PUBLISHED TODAY

 PROCEDURE

OP button5th Report: Authorising Government expenditure: steps to more effective scrutiny, HC 190

Time of publication: 00.01am

 

 FURTHER INFORMATION

 Business of the Day

 

Documents and reports relating to the business being held in the Chamber are available on the Commons Business Briefings webpage

 Written Statements

 

Text of today’s Written Statements

 Select committees

 

Select Committees Webpage

 

Recent Select Committee Reports

 Standing Orders Relating to Public Business

 

Text of Standing Orders relating to public business

 EUROPEAN BUSINESS

European Business Referrals and Motion documents for consideration by European Committees or on the Floor of the House are available on the European Business webpage

 

 

All business papers are available via the HousePapers app on mobile devices

 

 

Continue to Future Business