Business for Wednesday 18 April 2018

SUMMARY AGENDA: CHAMBER

11.30am

Prayers

Afterwards

Oral Questions: International Development

12 noon

Oral Questions: Prime Minister

12.30pm

Urgent Questions, Ministerial Statements (if any)

Up to 20 minutes

Ten Minute Rule Motion: Access to Fertility Services (Steve McCabe)

Until 7.00pm

Laser Misuse (Vehicles) Bill [Lords]: Second Reading

Followed by

Motion without separate debate:

OP buttonProgramme

Until 7.00pm

General debate: Industrial Strategy

No debate after 7.00pm

Select Committee Chairs (Term Limits) (Motion)

No debate

Presentation of Public Petitions

Until 7.30pm or for half an hour

Adjournment Debate: Thameslink upgrades across the South East and the effect on passengers (Bim Afolami)

Westminster Hall

9.30am

Work of the Council of Europe

11.00am

Effect of the UK leaving the EU on the veterinary profession in Wales

(The sitting will be suspended from 11.30am to 2.30pm.)

2.30pm

Future of the UK digital and tech industries

4.00pm

Renaissance of East Anglian Fishing campaign

4.30pm

Austerity and changes in life expectancy

Business Today: Chamber 

11.30am Prayers

Followed by

QUESTIONS 

OP buttonOral Questions to the Secretary of State for International Development

1Sarah Jones (Croydon Central)
What steps the Government is taking to ensure that the Commonwealth Heads of Government Meeting promotes the Sustainable Development Goals. (904701)

2Nick Smith (Blaenau Gwent)
What steps her Department is taking to ensure continued humanitarian access into Yemen. (904702)

3David Evennett (Bexleyheath and Crayford)
What steps she is taking to help enable access to education for women and children in developing countries. (904703)

4Jim Shannon (Strangford)
What estimate she has made of the total contribution of the UK Aid Match fund to projects in developing countries. (904704)

5Royston Smith (Southampton, Itchen)
What steps her Department is taking to tackle modern slavery in developing countries. (904705)

6Stephen Metcalfe (South Basildon and East Thurrock)
What steps she is taking to support the development of technology in developing countries. (904706)

7Mark Pawsey (Rugby)
What steps she is taking to support people with disabilities in developing countries. (904707)

8Layla Moran (Oxford West and Abingdon)
What steps her Department is taking to inform and educate UK citizens on the benefits of international development assistance. (904708)

9Patrick Grady (Glasgow North)
What discussions she has had with Cabinet colleagues to ensure that the Commonwealth Heads of Government Meeting tackles the effect of climate change on developing countries. (904709)

10Vicky Ford (Chelmsford)
What assistance her Department provides to developing countries to support scientific research. (904710)

11Carol Monaghan (Glasgow North West)
What steps her Department is taking to help prepare Cox’s Bazar, Bangladesh, for the monsoon season. (904711)

12Bob Blackman (Harrow East)
What processes are in place to monitor the expenditure and delivery of UK aid to the Palestinian Territories. (904712)

13Dr Paul Williams (Stockton South)
What her priorities are for development assistance to Uganda. (904713)

14Mr Paul Sweeney (Glasgow North East)
What steps her Department is taking to protect Rohingya refugees in Bangladesh from the effects of the monsoon season. (904715)

At 11.53am

OP buttonTopical Questions to the Secretary of State for International Development

T1Luke Hall (Thornbury and Yate)
If she will make a statement on her departmental responsibilities. (904716)

T2Richard Burden (Birmingham, Northfield) (904717)

T3Imran Hussain (Bradford East) (904718)

T4Richard Graham (Gloucester) (904719)

T5Andrew Bowie (West Aberdeenshire and Kincardine) (904720)

T6Stephen Hammond (Wimbledon) (904721)

T7David Linden (Glasgow East) (904722)

T8Mark Menzies (Fylde) (904723)

At 12 noon

OP buttonOral Questions to the Prime Minister

Q1 Neil O'Brien (Harborough)
If she will list her official engagements for Wednesday 18 April. (904724)

Q2 Dr Philippa Whitford (Central Ayrshire) (904725)

Q3 Derek Twigg (Halton) (904726)

Q4 Jeff Smith (Manchester, Withington) (904727)

Q5 John Spellar (Warley) (904728)

Q6 John Stevenson (Carlisle) (904729)

Q7 Scott Mann (North Cornwall) (904730)

Q8 David Tredinnick (Bosworth) (904731)

Q9 Chris Davies (Brecon and Radnorshire) (904732)

Q10 Ellie Reeves (Lewisham West and Penge) (904733)

Q11 Stephen Kerr (Stirling) (904734)

Q12 Afzal Khan (Manchester, Gorton) (904735)

Q13 Mr Virendra Sharma (Ealing, Southall) (904736)

Q14 Ben Lake (Ceredigion) (904737)

Q15 Frank Field (Birkenhead) (904738)

URGENT QUESTIONS AND STATEMENTS 

12.30pm

OP buttonUrgent Questions (if any)

OP buttonMinisterial Statements (if any)

BUSINESS OF THE DAY 

1. ACCESS TO FERTILITY SERVICES: TEN MINUTE RULE MOTION

Up to 20 minutes (Standing Order No. 23)

Steve McCabe

That leave be given to bring in a Bill to make provision about access to NHS fertility services, including equality of access to such services across England; to make provision about pricing of such services; to provide for a minimum number of fertility treatments to be available to women on the basis of their age; and for connected purposes.

Notes:

The Member moving and a Member opposing this Motion may each speak for up to 10 minutes.

2. LASER MISUSE (VEHICLES) BILL [LORDS]: SECOND READING

Until 7.00pm (Standing Order No. 9(3))

Notes:

The Scottish Parliament has approved a Legislative Consent Resolution relating to this Bill. Copies of the Resolution are available in the Vote Office (also available on the documents webpage for the Bill).

3. LASER MISUSE (VEHICLES) BILL [LORDS]: PROGRAMME

No debate (Standing Order No. 83A(7))

Secretary Chris Grayling

That the following provisions shall apply to the Laser Misuse (Vehicles) Bill [Lords]:

Committal

(1) The Bill shall be committed to a Committee of the whole House.

Proceedings in Committee of the whole House, on Consideration and up to and including Third Reading

(2) Proceedings in Committee of the whole House, any proceedings on Consideration and any proceedings in legislative grand committee shall (so far as not previously concluded) be brought to a conclusion two hours after the commencement of proceedings in Committee of the whole House.

(3) Proceedings on Third Reading shall (so far as not previously concluded) be brought to a conclusion three hours after the commencement of proceedings in Committee of the whole House.

Programming committee

(4) Standing Order No. 83B (Programming committees) shall not apply to proceedings in Committee of the whole House, to any proceedings on Consideration or to other proceedings up to and including Third Reading.

Other proceedings

(5) Any other proceedings on the Bill may be programmed.

4. INDUSTRIAL STRATEGY

Until 7.00pm (Standing Order No. 9(3))

The Prime Minister

That this House has considered the Industrial Strategy.

5. SELECT COMMITTEE CHAIRS (TERM LIMITS)

No debate after 7.00pm (Standing Order No. 9(6))

Andrea Leadsom

Valerie Vaz

Dr Sarah Wollaston

Mr Charles Walker

Bob Blackman

Mr Peter Bone

Bambos CharalambousDavid EvennettMr Ranil JayawardenaDavid LindenMelanie OnnMr William Wragg

That this House approves the Fourth Report of the Procedure Committee, Term limits for select committee chairs in the 2017 Parliament, HC 816; and accordingly that for the remainder of the present Parliament Standing Order No. 122A (Term limits for chairs of select committees) shall be read as if the word ‘ten’ were substituted for the word ‘eight’ in the text of that Order.

PRESENTATION OF PUBLIC PETITIONS 

No debate or decision (Standing Order No. 153)

OP buttonPark Rangers in Wrexham County Borough Council: Susan Elan Jones

ADJOURNMENT DEBATE 

Until 7.30pm or for half an hour (whichever is later) (Standing Order No. 9(7))

OP buttonThameslink upgrades across the South East and the effect on passengers: Bim Afolami

Business Today: Westminster Hall 

ORDER OF BUSINESS 

The first part of the sitting will last for two hours. The second part of the sitting will last for three hours (Standing Order No. 10(1)).

9.30am

OP buttonThat this House has considered the work of the Council of Europe: Vernon Coaker

11.00am

OP buttonThat this House has considered the effect of the UK leaving the EU on the veterinary profession in Wales: Ben Lake

Notes:

The sitting will be suspended from 11.30am to 2.30pm.

2.30pm

OP buttonThat this House has considered the future of the UK digital and tech industries: Mrs Anne Main

4.00pm

OP buttonThat this House has considered the Renaissance of East Anglian Fishing campaign: Peter Aldous

4.30pm

OP buttonThat this House has considered austerity and changes in life expectancy: Louise Haigh

Notes:

The second part of the sitting will be suspended and time added if divisions take place in the main Chamber (Standing Order No. 10(3)). The debate at 4.30pm will last for up to an hour.

Written Statements 

STATEMENTS TO BE MADE TODAY 

Secretary of State for Business, Energy and Industrial Strategy

1.General Affairs Council: April 2018

Notes:

Texts of Written Statements are available from the Vote Office and on the internet at http://www.parliament.uk/business/publications/written-questions-answers-statements/written-statements/.

Committees meeting today 

The decision of a Committee to sit in public may be changed without notice.

Public Bill Committees 

OP buttonMental Health Units (Use of Force) Bill

Further to consider the Bill

Room 9
9.30am (public)

Select Committees 

OP buttonExiting the European Union

The Boothroyd Room, Portcullis House
9.00am (private)

OP buttonEnvironment, Food and Rural Affairs

Subject: Fur trade in the UK

Witnesses: Ceri Davies, Operations Director, Camden Market, Lesley Smith, Director Public Policy, UK & Ireland, Amazon, Kate Burns, General Counsel, Not on the High Street, and Nicola Tudor, Trading Standards, LB Tower Hamlets; Mette Lykke Nielsen, Chief Executive Officer, Fur Europe, Michael Moser, Chief Executive Officer, British Fur Trade Association, and Mark Oaten, Chief Executive Officer, International Fur Federation (at 10.30am)

The Grimond Room, Portcullis House
9.15am (private), 9.30am (public)

OP buttonNorthern Ireland Affairs

Subject: Brexit and Northern Ireland: Fisheries

Witnesses: Professor Richard Barnes, Associate Dean for Research, University of Hull, Dr Lynn Gilmore, Manager, Seafish Northern Ireland, and Pieter-Jan Schon, Head of Fisheries and Aquatic Ecosystems, Agri-Food and Biosciences Institute

Room 8
9.15am (private), 9.30am (public)

OP buttonWork and Pensions

Subject: Universal Credit rollout

Witnesses: Nicola Kyser-Forrest, Homelessness Service Manager and Temporary Accommodation and Support Service Team Manager,Calderdale MBC , Demelza Lobb, Technology Abuse Lead, Refuge, and Melissa Altman, Director of Frontline Services for Violence Against Women and Girls, Advance Charity; Dr Nicola Sharp-Jeffs, Director and Founder of Surviving Economic Abuse, and Marilyn Howard, Research Associate, University of Bristol (at 10.30am)

The Wilson Room, Portcullis House
9.15am (private), 10.00am (public)

OP buttonWomen and Equalities

Subject: Tackling inequalities faced by the Gypsy, Roma and Traveller communities

Witnesses: Shaynie Larwood-Smith, Lead Nurse for Gyspy Traveller Health, Cambridgeshire County Council, Michelle Gavin, Project Manager, Friends Families and Travellers, Dr Alison McFadden, Senior Research Fellow, University of Dundee, and Szymon Glowacki, Mental Health Project Worker, Roma Support Group

Room 15
9.30am (private), 10.10am (public)

OP buttonEnvironmental Audit

Room 17
10.30am (private)

OP buttonEuropean Scrutiny

Room 19
1.45pm (private)

OP buttonEnvironmental Audit

Subject: 25 Year Environment Plan

Witnesses: Rt Hon Michael Gove MP, Secretary of State for Environment, Food and Rural Affairs

Room 6
1.45pm (private), 2.00pm (public)

OP buttonTreasury

Subject: (i) Re-appointment of Alex Brazier to the Financial Policy Committee; (ii) Re-appointment of Donald Kohn to the Financial Policy Committee; (iii) Re-appointment of Martin Taylor to the Financial Policy Committee

Witnesses: (i) Alex Brazier, Member, Financial Policy Committee; (ii) Donald Kohn, Member, Financial Policy Committee (at 3.00pm); (iii) Martin Taylor, Member, Financial Policy Committee (at 3.45pm)

The Wilson Room, Portcullis House
2.00pm (private), 2.15pm (public)

OP buttonPublic Accounts

Subject: Delivering STEM skills for the economy

Witnesses: Jonathan Slater, Permanent Secretary, Paul Kett, Director General for Education Standards, Department for Education, Alex Chisholm, Permanent Secretary, and Professor John Loughhead, Chief Scientific Adviser, Department for Business, Energy and Industrial Strategy

The Boothroyd Room, Portcullis House
2.00pm (private), 2.30pm (public)

OP buttonHigh Speed Rail (West Midlands - Crewe) Bill

Subject: High Speed Rail (West Midlands - Crewe) Bill

Witnesses: Alan Melvin and Amanda Jones, and Michael, Karen and Thomas Carter

Room 5
2.00pm (public)

OP buttonInternational Development

Subject: Sexual exploitation and abuse in the aid sector

Witnesses: Asmita Naik, Independent Consultant, and Helen Evans, Oxfam GB Former Global Head of Safeguarding

Room 8
2.10pm (private), 2.30pm (public)

OP buttonHome Affairs

Subject: Post-Brexit migration policy

Witnesses: Professor Alan Manning, Chair of the Migration Advisory Committee

The Grimond Room, Portcullis House
2.15pm (private), 2.30pm (public)

OP buttonProcedure

Room 15
2.30pm (private)

OP buttonEnvironment, Food and Rural Affairs

Subject: Work of DEFRA: Health and Harmony

Witnesses: Dr Ben Caldecott, Senior Associate Fellow, Bright Blue, Angela Francis, Chief Economist, Green Alliance, and Michael Taylor, Economics Research Fellow, Policy Exchange; Tim Bennett, Chairman, Centre for Innovation Excellence in Livestock, Fraser Black, Chief Executive Officer, Crop Health and Protection, Professor Simon Blackmore, Head of Robotic Agriculture, Harper Adams University, and Tom Hind, Chief Strategy Officer, Agriculture and Horticulture Development Board (at 3.45pm)

The Thatcher Room, Portcullis House
2.30pm (private), 2.45pm (public)

OP buttonHuman Rights (Joint Committee)

Subject: Human Rights: attitudes to enforcement

Witnesses: Rt Hon the Lord Thomas of Cwmgiedd, Rt Hon the Lord Hope of Craighead KT, and Rt Hon the Lord Neuberger of Abbotsbury

Room 1
3.20pm (private), 3.35pm (public)

OP buttonStatutory Instruments (Joint Committee)

Room 7
3.45pm (private)

OP buttonRegulatory Reform

Room 21
4.00pm (private)

OP buttonSelection

Room 13
4.30pm (private)

OP buttonCommittees on Arms Export Controls

Subject: UK arms exports during 2016

Witnesses: Philip Bramwell, Group General Counsel and Sue Tooze, Senior Manager, UK Exports and Control, BAE systems, and Andrew Cowdery, Director, Government Affairs, Leonardo

Room 16
4.30pm (private), 4.45pm (public)

Committee reports published today 

PUBLIC ACCOUNTS 

OP button32nd Report: Cyber-attack on the NHS, HC 787
Time of publication:
00.01am