Business for Wednesday 08 May 2019

SUMMARY AGENDA: CHAMBER

11.30am

Prayers

Afterwards

Oral Questions: Scotland

12 noon

Oral Questions: Prime Minister

12.30pm

Urgent Questions, Ministerial Statements (if any)

No debate

Presentation of Bills

Up to 20 minutes

Ten Minute Rule Motion: Pension Charges (Ms Angela Eagle)

Up to three hours

Opposition Day (Unallotted Half Day):

OP buttonTV licences for over-75s

Up to one hour or 8.00pm, whichever is later

Motion to change the membership of a Select Committee: International Trade

Up to one hour or 8.00pm, whichever is later

Motion to change the membership of a Select Committee: Home Affairs

Up to one hour or 8.00pm, whichever is later

Motion to change the membership of a Select Committee: Justice

Up to one hour or 8.00pm, whichever is later

Motion to change the membership of a Select Committee: Women and Equalities

No debate after 7.00pm

Draft Domestic Abuse Bill (Joint Committee): Instruction (Motion)

No debate after 7.00pm

Delegated Legislation (Motion to refer)

No debate after 7.00pm

Motion to change the membership of a Select Committee: Selection

No debate after 7.00pm

Motion to change the membership of a Select Committee: Environmental Audit

Until 7.30pm or for half an hour

Adjournment Debate: Full-time social action (Ben Bradley)

Westminster Hall

9.30am

Report of the Children’s Future Food inquiry

11.00am

Future of military aircraft manufacturing in the UK

(The sitting will be suspended from 11.30am to 2.30pm.)

2.30pm

Fair treatment for Commonwealth personnel in the armed forces

4.00pm

Effect of High Speed Two on the villages of Hollins Green, Culcheth and Croft

4.30pm

Human rights in West Papua

Business Today: Chamber 

11.30am Prayers

Followed by

QUESTIONS 

OP buttonOral Questions to the Secretary of State for Scotland

1Pete Wishart (Perth and North Perthshire)
What recent discussions his Department has had with the Scottish Government on the potential effect on the devolution settlement of the UK leaving the EU. (910698)

2Alan Brown (Kilmarnock and Loudoun)
What recent discussions his Department has had with the Scottish Government on the potential effect on the devolution settlement of the UK leaving the EU. (910699)

3Ronnie Cowan (Inverclyde)
What recent discussions his Department has had with the Scottish Government on the potential effect on the devolution settlement of the UK leaving the EU. (910700)

4Ruth George (High Peak)
What assessment he has made of the effect on low-income families of the roll-out of universal credit in Scotland. (910701)

5Martin Whitfield (East Lothian)
What assessment he has made of the adequacy of arrangements for voter registration for the forthcoming European parliamentary elections in Scotland. (910702)

6Alison Thewliss (Glasgow Central)
What recent discussions his Department has had with the Scottish Government on the potential effect on the devolution settlement of the UK leaving the EU. (910704)

7Patrick Grady (Glasgow North)
What recent discussions his Department has had with the Scottish Government on the potential effect on the devolution settlement of the UK leaving the EU. (910706)

8Deidre Brock (Edinburgh North and Leith)
What recent discussions his Department has had with the Scottish Government on the potential effect on the devolution settlement of the UK leaving the EU. (910707)

9Mhairi Black (Paisley and Renfrewshire South)
What recent discussions his Department has had with the Scottish Government on the potential effect on the devolution settlement of the UK leaving the EU. (910708)

10Brendan O'Hara (Argyll and Bute)
What recent discussions his Department has had with the Scottish Government on the potential effect on the devolution settlement of the UK leaving the EU. (910709)

11Drew Hendry (Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey)
What recent discussions his Department has had with the Scottish Government on the potential effect on the devolution settlement of the UK leaving the EU. (910710)

12Hugh Gaffney (Coatbridge, Chryston and Bellshill)
What recent discussions he has had with Cabinet colleagues on the level of child poverty in Scotland. (910711)

13Douglas Ross (Moray)
What assessment he has made of the findings of the Scotch Whisky Association's Scotch Whisky Economic Impact Report 2018, published on 30 April 2019. (910712)

At 12 noon

OP buttonOral Questions to the Prime Minister

Q1 Janet Daby (Lewisham East)
If she will list her official engagements for Wednesday 8 May. (910748)

Q2 Eleanor Smith (Wolverhampton South West) (910749)

Q3 Maria Caulfield (Lewes) (910750)

Q4 Helen Whately (Faversham and Mid Kent) (910751)

Q5 Joan Ryan (Enfield North) (910753)

Q6 Sandy Martin (Ipswich) (910754)

Q7 Gill Furniss (Sheffield, Brightside and Hillsborough) (910755)

Q8 Dr Rupa Huq (Ealing Central and Acton) (910756)

Q9 Paul Blomfield (Sheffield Central) (910757)

Q10 Mark Menzies (Fylde) (910758)

Q11 Mary Creagh (Wakefield) (910759)

Q12 Jo Platt (Leigh) (910760)

Q13 Sir Oliver Heald (North East Hertfordshire) (910761)

Q14 Sir Edward Leigh (Gainsborough) (910762)

URGENT QUESTIONS AND STATEMENTS 

12.30pm

OP buttonUrgent Questions (if any)

OP buttonMinisterial Statements (if any)

PRESENTATION OF BILLS 

No debate (Standing Order No. 57)

OP buttonParliamentary Buildings (Restoration and Renewal)

Andrea Leadsom

Bill to make provision in connection with works for or in connection with the restoration of the Palace of Westminster and other works relating to the Parliamentary Estate; and for connected purposes.

BUSINESS OF THE DAY 

1. Pension Charges: Ten Minute Rule Motion

Up to 20 minutes (Standing Order No. 23)

Ms Angela Eagle

That leave be given to bring in a Bill to require pension providers to publish standardised information on charges for pension products; to make provision for a cap on such charges; and for connected purposes.

Notes:

The Member moving and a Member opposing this Motion may each speak for up to 10 minutes.

2. OPPOSITION DAY (UNALLOTTED HALF DAY)

Up to three hours (Order of 2 May)

OP buttonTV licences for over-75s

Jeremy Corbyn

Tom Watson

Sir Vince Cable

Ian Blackford

Hannah Bardell

Mr Nicholas Brown

Kevin Brennan

That this House calls on the Government to honour the Conservative party’s 2017 manifesto promise to maintain free TV licences for the over-75s for the duration of this Parliament by ensuring sufficient funding to do so and, should the BBC propose changes to the concession, to ensure that the proposed changes are subject to parliamentary consent.

3. INTERNATIONAL TRADE COMMITTEE

Up to one hour or 8.00pm, whichever is later (Standing Order No. 15(1)(c))

Bill Wiggin, on behalf of the Selection Committee

That Mr Chris Leslie be discharged from the International Trade Committee and Gareth Thomas be added.

Notes:

If this item is opposed after 7.00pm, the division will be deferred.

4. HOME AFFAIRS COMMITTEE

Up to one hour or 8.00pm, whichever is later (Standing Order No. 15(1)(c))

Bill Wiggin, on behalf of the Selection Committee

That Alex Norris and John Woodcock be discharged from the Home Affairs Committee and Janet Daby and Toby Perkins be added.

Notes:

If this item is opposed after 7.00pm, the division will be deferred.

5. JUSTICE COMMITTEE

Up to one hour or 8.00pm, whichever is later (Standing Order No. 15(1)(c))

Bill Wiggin, on behalf of the Selection Committee

That Janet Daby be discharged from the Justice Committee and Andy Slaughter be added.

Notes:

If this item is opposed after 7.00pm, the division will be deferred.

6. WOMEN AND EQUALITIES COMMITTEE

Up to one hour or 8.00pm, whichever is later (Standing Order No. 15(1)(c))

Bill Wiggin, on behalf of the Selection Committee

That Mr Gavin Shuker be discharged from the Women and Equalities Committee and Stephanie Peacock be added.

Notes:

If this item is opposed after 7.00pm, the division will be deferred.

7. DRAFT DOMESTIC ABUSE BILL (JOINT COMMITTEE): INSTRUCTION

No debate after 7.00pm (Standing Order No. 9(6))

Andrea Leadsom

That, notwithstanding the Resolution of this House of 27 February, it be an instruction to the Joint Committee on the Draft Domestic Abuse Bill that it should report by 14 June 2019.

8. DELEGATED LEGISLATION

No debate after 7.00pm (Standing Order No. 9(6))

Andrea Leadsom

That the European Union (Withdrawal) Act 2018 (Exit Day) (Amendment) (No. 2) Regulations 2019 be referred to a delegated legislation committee.

9. SELECTION committee

No debate after 7.00pm (Standing Order No. 9(6))

Christopher Pincher

That Andrew Stephenson be discharged from the Selection Committee and Jeremy Quin be added.

10. Environmental Audit Committee

No debate after 7.00pm (Standing Order No. 9(6))

Bill Wiggin, on behalf of the Selection Committee

That Alex Cunningham be discharged from the Environmental Audit Committee and Ruth Jones be added.

ADJOURNMENT DEBATE 

Until 7.30pm or for half an hour (whichever is later) (Standing Order No. 9(7))

OP buttonFull-time social action: Ben Bradley

Business Today: Westminster Hall 

ORDER OF BUSINESS 

The first part of the sitting will last for two hours. The second part of the sitting will last for three hours (Standing Order No. 10(1))

9.30am

OP buttonThat this House has considered the report of the Children’s Future Food inquiry: Kerry McCarthy

11.00am

OP buttonThat this House has considered the future of military aircraft manufacturing in the UK: Mark Menzies

Notes:

The sitting will be suspended from 11.30am to 2.30pm.

2.30pm

OP buttonThat this House has considered fair treatment for Commonwealth personnel in the armed forces: Mr Paul Sweeney

4.00pm

OP buttonThat this House has considered the effect of High Speed Two on the villages of Hollins Green, Culcheth and Croft: Helen Jones

4.30pm

OP buttonThat this House has considered human rights in West Papua: Robert Courts

Notes:

The second part of the sitting will be suspended and time added if divisions take place in the main Chamber (Standing Order No. 10(3)).

The debate at 4.30pm will last for up to an hour.

Written Statements 

STATEMENTS TO BE MADE TODAY 

Secretary of State for the Home Department

1.Home Office funding for local authorities supporting Unaccompanied Asylum-Seeking Children

Secretary of State for International Development

2.Contingent Liability arising from the Loan Guarantee Agreement with the World Bank Group Covering an IBRD Loan to the Government of Jordan

Leader of the House

3.Parliamentary Buildings (Restoration and Renewal) Bill

Notes:

Texts of Written Statements are available from the Vote Office and on the internet at http://www.parliament.uk/business/publications/written-questions-answers-statements/written-statements/.

Committees meeting today 

The decision of a Committee to sit in public may be changed without notice.

Delegated Legislation Committees 

OP buttonFourth Delegated Legislation Committee

To consider the draft Higher Education (Monetary Penalties and Refusal to Renew an Access and Participation Plan) (England) Regulations 2019

Room 9
2.30pm (public)

Select Committees 

OP buttonExiting the European Union

Subject: The progress of the UK’s negotiations on EU withdrawal

Witnesses: Sir Jonathan Faull, Chair of European Public Affairs, Brunswick Group, Larissa Brunner, Policy Analyst, European Policy Centre, and Charles Grant, Director, Centre for European Reform

The Boothroyd Room, Portcullis House
9.00am (private), 9.15am (public)

OP buttonScience and Technology

Room 20
9.00am (private)

OP buttonEnvironment, Food and Rural Affairs

Room 17
9.15am (private)

OP buttonNorthern Ireland Affairs

Subject: Changes to NI Renewable Heat Incentive payments

Witnesses: Noel Lavery, Permanent Secretary, Richard Rodgers, Head of Energy, and Jamie Warnock, Renewable Heat Incentive Task Force, Department for the Economy

Room 8
9.15am (private), 9.30am (public)

OP buttonTransport

Subject: Railways: Update with the Rail Minister

Witnesses: Andrew Jones MP, Parliamentary Under-Secretary of State, and Polly Payne, Director General, Rail Group, Department for Transport

Room 18
9.15am (private), 9.45am (public)

OP buttonWork and Pensions

Subject: Universal Credit: In-work progression

Witnesses: Stephen Evans, Chief Executive, Learning and Work Institute, and Tony Wilson, Director, Institute for Employment Studies; Julia Waltham, Head of Policy and Public Affairs, Working Families, Laura Dewar, Policy Officer, Gingerbread, Amanda Faull, Partnerships and Development Manager, Timewise Foundation, and Sharlene McGee, Policy and Research Manager, Leonard Cheshire Disability (at 10.15am)

Room 16
9.15am (private), 9.30am (public)

OP buttonEducation

Subject: Special educational needs and disabilities

Witnesses: Terry Reynolds, Director for Education and Skills, London Borough of Newham, and Stuart Gallimore, Director of Children’s Services, East Sussex County Council

Room 15
9.30am (private), 10.00am (public)

OP buttonHigh Speed Rail (West Midlands - Crewe) Bill

Subject: High Speed Rail (West Midlands - Crewe) Bill

Witnesses: 10/AP2: 60 B and R Deane, Petitioner, AP2: 44 David and Susan Sant, Petitioner, 11/AP2: 37 John, Dorothy and John Moss t/a JE DM and JE Moss, Petitioners, AP2: 25 Ingestre Park Golf Club, Petitioner, Ingestre with Tixall Parish Council, Petitioner, AP2: 81 Jeremy Lefroy MP, Petitioner, and AP2: 7 Philip and Sue Proudlove, Petitioner

Room 5
9.30am (public)

OP buttonWomen and Equalities

Subject: Enforcing the Equality Act: the law and the role of the Equality and Human Rights Commission

Witnesses: Melanie Field, Executive Director, and Stephen Lodge, Senior Principal Lawyer, Equality and Human Rights Commission

The Thatcher Room, Portcullis House
9.30am (private), 10.00am (public)

OP buttonBusiness, Energy and Industrial Strategy

Subject: Clean Growth Strategy and International Climate Change Targets

Witnesses: Chris Stark, Chief Executive, Committee on Climate Change, Professor Albert Klein-Tank, Director, Met Office Hadley Centre for Climate Science and Services, and Baroness Brown of Cambridge, Deputy Chair, Committee on Climate Change; Nick Molho, Executive Director, Aldersgate Group, Will Webster, Energy Policy Manager, Oil & Gas UK, and Nick Robins, Professor in Practice - Sustainable Finance, Grantham Research Institute on Climate Change and the Environment, London School of Economics (at 10.45am)

The Grimond Room, Portcullis House
9.45am (private), 10.00am (public)

OP buttonHome Affairs

Subject: Serious violence

Witnesses: Victoria Atkins MP, Parliamentary Under-Secretary of State for Crime, Safeguarding and Vulnerability, and Dan Greaves, Crime Director for the Crime, Policing and Fire Group, Home Office

Room 6
9.45am (private), 10.00am (public)

OP buttonInternational Trade

Subject: Trade in services

Witnesses: Professor Panos Delimatsis, Director of Tilburg Law and Economics Center, Tilburg University, Dmitry Grozoubinski, Founder of ExplainTrade.com, Dr Billy Melo Araujo, Lecturer in EU Law, Queen’s University Belfast, and Quan Zhao, Trade in Services Adviser, International Trade Centre; Nick Ashton-Hart, Geneva Representative of the Digital Trade Network, Giles Derrington, Head of Policy: Brexit, International and Economics, techUK, Andrew Fray, Managing Director, Interxion UK, and Anna Fielder, Senior Policy Advisor, Transatlantic Consumer Dialogue (at 11.00am)

The Wilson Room, Portcullis House
9.45am (private), 10.00am (public)

OP buttonDigital, Culture, Media and Sport

Subject: The work of the Department for Digital, Culture, Media and Sport

Witnesses: Rt Hon Jeremy Wright QC MP, Secretary of State for Digital, Culture, Media and Sport

Room 6
1.45pm (private), 2.15pm (public)

OP buttonEuropean Scrutiny

Room 19
1.45pm (private)

OP buttonAdministration

Room 18
2.00pm (private)

OP buttonHigh Speed Rail (West Midlands - Crewe) Bill

Subject: High Speed Rail (West Midlands - Crewe) Bill

Witnesses: As for morning session unless already heard

Room 5
2.00pm (public)

OP buttonLiaison Committee Sub-committee on the effectiveness and influence of the select committee system

Subject: The effectiveness and influence of the select committee system

Witnesses: Ruth Chambers, Senior Parliamentary Affairs Associate, Green Alliance, Kayley Hignell, Head of Policy (Families, Welfare and Work), Citizens’ Advice, Mark Lloyd, Chief Executive, Local Government Association, and Ed Cox, Director of Public Services and Communities, RSA; Professor Adam Cygan, Leicester Law School, University of Leicester, Dr Catherine Haddon, Senior Fellow, Institute for Government, Dr Holger Hestermeyer, Shell Reader in International Dispute Resolution, King’s College London, and Dr Jack Simson Caird, Senior Research Fellow in Parliaments and the Rule of Law, Bingham Centre for the Rule of Law (at 3.15pm)

The Grimond Room, Portcullis House
2.00pm (private), 2.15pm (public)

OP buttonPublic Accounts

Subject: Military homes

Witnesses: Stephen Lovegrove, Permanent Secretary, Lt Gen Richard Nugee, Chief of Defence People, Ministry of Defence, Graham Dalton, Chief Executive, Defence Infrastructure Organisation, and Henry Lloyd, Director, UK Government Investments

Room 8
2.00pm (private), 2.30pm (public)

OP buttonTreasury

Subject: The work of the Debt Management Office

Witnesses: Sir Robert Stheeman, Chief Executive, Jo Whelan, Deputy Chief Executive and Co-Head of Policy and Markets, and Jim Juffs, Chief Operating Officer, Debt Management Office

The Thatcher Room, Portcullis House
2.00pm (private), 2.15pm (public)

OP buttonProcedure

Room 15
2.30pm (private)

OP buttonEnvironmental Audit

Subject: Voluntary National Review of UK progress against the Sustainable Development Goals

Witnesses: Baroness Sugg CBE, Parliamentary Under-Secretary of State, and Neil Briscoe, Head, Global Partnerships and Multilateral Effectiveness Department, Department for International Development

The Wilson Room, Portcullis House
3.45pm (private), 4.00pm (public)

OP buttonStatutory Instruments

Room 7

As soon as convenient after 3.45pm (private)

OP buttonSelection

Room 13
4.30pm (private)

OP buttonLiaison

The Boothroyd Room, Portcullis House
6.00pm (private)

Joint Committees 

OP buttonDraft Registration of Overseas Entities Bill

Room 3A
9.30am (private)

OP buttonHuman Rights

Subject: Democracy, free speech and freedom of association

Witnesses: Max Hill QC, Director of Public Prosecutions, Crown Prosecution Service; Cressida Dick CBE QPM, Commissioner, Commander Neil Basu, Assistant Commissioner, Specialist Operations, and Commander Jane Connors, Commander Major Operations, Metropolitan Police Service (at 4.00pm)

Room 1
3.00pm (private), 3.15pm (public)

OP buttonStatutory Instruments

Room 7
3.45pm (private)

Committee reports published today 

international development 

OP button11th Report: UK aid for combating climate change, HC 1432
Time of publication:
0.01am

public accounts 

OP button95th Report: Accessing public services through the Government’s Verify digital systems, HC 1748
Time of publication:
0.01am

women and equalities 

OP button8th Special Report: Sexual harassment of women and girls in public places: Government response to the Committee’s Sixth Report of Session 2017–19, HC 2148
Time of publication:
0.01am