Business for Tuesday 09 July 2019

SUMMARY AGENDA: CHAMBER

Westminster Hall

Business Today: Chamber 

11.30am Prayers

Followed by

QUESTIONS 

Oral Questions to the Secretary of State for Justice

1Chi Onwurah (Newcastle upon Tyne Central)
What recent assessment he has made of the effect on access to justice of the courts' digitisation programme. (911797)

2Mr Philip Hollobone (Kettering)
What recent estimate he has made of the average waiting time for benefit application appeal tribunal hearings in (a) Northamptonshire and (b) England. (911798)

3Grahame Morris (Easington)
What assessment he has made of the adequacy of health and safety for prison staff. (911799)

4Eddie Hughes (Walsall North)
What steps the Government is taking to encourage divorcing couples to reconcile. (911800)

5Patrick Grady (Glasgow North)
What assessment his Department has made of the effectiveness of sentences of less than three months in reducing reoffending. (911801)

6Dr Caroline Johnson (Sleaford and North Hykeham)
What steps the Government is taking to increase opportunities for prisoners to access work before they are released. (911802)

7Sandy Martin (Ipswich)
What steps his Department has taken to tackle legal advice deserts. (911803)

8David Hanson (Delyn)
What recent progress he has made on probation reform. (911804)

9Stuart C. McDonald (Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East)
What steps his Department has taken to prepare for the UK leaving the EU without a deal; and if he will make a statement. (911805)

10Liz Twist (Blaydon)
What assessment he has made of the adequacy of health and safety for prison staff. (911806)

11Nigel Huddleston (Mid Worcestershire)
What assessment the Government has made of the role of the voluntary sector in tackling reoffending. (911807)

12Dan Jarvis (Barnsley Central)
What recent steps the Government has taken to support veterans in the criminal justice system. (911808)

13Marsha De Cordova (Battersea)
What his Department's policy is on law centres. (911809)

14Preet Kaur Gill (Birmingham, Edgbaston)
What recent assessment he has made of the adequacy of the service provided by family courts to survivors of rape and domestic abuse and their children. (911810)

15Dr Sarah Wollaston (Totnes)
What recent assessment he has made of the effectiveness of the probate system. (911811)

16Mr Bob Seely (Isle of Wight)
What progress he has made on the sale of the Camp Hill prison site to Isle of Wight Council. (911812)

17Thangam Debbonaire (Bristol West)
What steps he is taking to help ensure a safe regime for (a) staff and (b) prisoners in Horfield prison in Bristol. (911813)

18Neil O'Brien (Harborough)
If he will review sentencing policy for prolific offenders. (911814)

19Alex Cunningham (Stockton North)
Whether he plans to allocate additional funding to youth offending teams. (911816)

20Sir Desmond Swayne (New Forest West)
What steps his Department is taking to provide counselling to couples seeking a divorce. (911817)

21Mark Pawsey (Rugby)
What steps the Government is taking to increase opportunities for prisoners to access work before they are released. (911818)

22Rosie Duffield (Canterbury)
What steps his Department is taking to improve provision of legal aid for housing cases in Canterbury. (911819)

23Daniel Kawczynski (Shrewsbury and Atcham)
What steps the Government is taking to increase opportunities for prisoners to access work before they are released. (911820)

24Stephen Metcalfe (South Basildon and East Thurrock)
What progress the Government has made on improving training and support for prison officers. (911821)

At 12.15pm

Topical Questions to the Secretary of State for Justice

T1Marsha De Cordova (Battersea)
If he will make a statement on his departmental responsibilities. (911822)

T2Bambos Charalambous (Enfield, Southgate) (911823)

T3David Hanson (Delyn) (911824)

T4Stuart C. McDonald (Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East) (911825)

T5Toby Perkins (Chesterfield) (911826)

T6Dr Caroline Johnson (Sleaford and North Hykeham) (911827)

T7Janet Daby (Lewisham East) (911828)

T8Mr Barry Sheerman (Huddersfield) (911829)

T9Alex Norris (Nottingham North) (911830)

T10Bridget Phillipson (Houghton and Sunderland South) (911831)

URGENT QUESTIONS AND STATEMENTS 

12.30pm

Urgent Questions (if any)

Ministerial Statements (if any)

BUSINESS OF THE DAY 

1. Tin Mining Subsidence: Ten Minute Rule Motion

Up to 20 minutes (Standing Order No. 23)

George Eustice

That leave be given to bring in a Bill to require the Coal Authority to undertake remedial works on properties with subsidence damage as a result of tin mining; to make provision for the Coal Authority to make compensation payments in lieu of such works; and for connected purposes.

Notes:

The Member moving and a Member opposing this Motion may each speak for up to 10 minutes.

2. Northern Ireland (Executive Formation) Bill: Committee and Remaining Stages

Up to six hours (Order of 8 July 2019)

Notes:

For amendments, see separate paper (also available on the documents webpage for the Bill).

Proceedings will be taken in accordance with the Business of the House Motion agreed to by the House on 8 July: proceedings on Committee of the whole House relating to abortion, marriage or civil partnership, historical institutional abuse or pensions of the kind mentioned in paragraph 28 of the Stormont House Agreement (victims’ pensions) shall be brought to a conclusion four hours after commencement of those proceedings; and remaining proceedings in Committee of the whole House, any proceedings on Consideration and proceedings up to and including Third Reading shall be brought to a conclusion six hours after the commencement of proceedings in Committee of the whole House.

PRESENTATION OF PUBLIC PETITIONS 

No debate or decision (Standing Order No. 153)

Fields at Whalebones in Barnet: Theresa Villiers

Lizanne Zietsman, Isle of Arran: Patricia Gibson

Hull Paragon Station gate: Emma Hardy

ADJOURNMENT DEBATE 

Until 7.30pm or for half an hour (whichever is later) (Standing Order No. 9(7))

Intentional unauthorised development and the planning system: Sir Oliver Heald

Business Today: Westminster Hall 

ORDER OF BUSINESS 

The first part of the sitting will last for two hours. The second part of the sitting will last for three hours (Standing Order No. 10(1)).

9.30am

That this House has considered Government support for active travel and local walking and cycling infrastructure plans: Robert Courts [R]

Notes:

The Chairman of Ways and Means appointed this debate on the recommendation of the Backbench Business Committee.

11.00am

That this House has considered the regulation of online sales of electrical products: Carolyn Harris

Notes:

The sitting will be suspended from 11.30am to 2.30pm.

2.30pm

That this House has considered the immigration detention of survivors of trafficking and modern slavery: Jess Phillips

4.00pm

That this House has considered borrowing powers for devolved administrations: Luke Graham

4.30pm

That this House has considered the future of the UK steel industry: Nic Dakin

Notes:

The second part of the sitting will be suspended and time added if divisions take place in the main Chamber (Standing Order No. 10(3)). The debate at 4.30pm will last for up to an hour.

Written Statements 

STATEMENTS TO BE MADE TODAY 

Secretary of State for Business, Energy and Industrial Strategy

1.Post EU Energy Council

Secretary of State for Health and Social Care

2.Government response to Promoting professionalism; reforming regulation consultation

Secretary of State for the Home Department

3.Modern Slavery

Secretary of State for Housing, Communities and Local Government

4.Housing update

Notes:

Texts of Written Statements are available from the Vote Office and on the internet at http://www.parliament.uk/business/publications/written-questions-answers-statements/written-statements/.

Committees meeting today 

The decision of a Committee to sit in public may be changed without notice.

Select Committees 

Science and Technology

Subject: Commercial and recreational drone use in the UK

Witnesses: Gemma Alcock, Founder, SkyBound Rescuer, David Phipps, Chief Executive, British Model Flying Association, and Professor David Dunn, International Politics, University of Birmingham; Baroness Vere of Norbiton, Parliamentary Under Secretary of State for Transport, Department for Transport (at 10.30am)

The Grimond Room, Portcullis House
9.00am (private), 9.30am (public)

Justice

The Macmillan Room,
9.30am (private)

Public Administration and Constitutional Affairs

Subject: The Government’s Management of Major Projects

Witnesses: Professor Michael Bourne, Cranfield University, Project X, Dr Richard Kirkham University of Manchester, Project X, Professor Michael Lewis, University of Bath, Project X, and Professor Terry Williams, University of Hull, Project X

Room 8
9.30am (private), 10.00am (public)

International Development

Room 13
9.40am (private)

Business, Energy and Industrial Strategy

Subject: Clean Growth Strategy and International Climate Change Targets

Witnesses: Sir David Attenborough

The Thatcher Room, Portcullis House
9.45am (private), 10.00am (public)

Committee on Standards

Subject: Sanctions

Witnesses: Liz Bates, Westminster Correspondent, The Yorkshire Post, Kate McCann, Political Correspondent, Sky News, and Rajeev Syal, Whitehall Correspondent, The Guardian

Room 18
9.45am (private), 10.15am (public)

Treasury

Subject: IT failures in the financial services sector

Witnesses: Simon Chard, Financial Services Partner, PwC, Sarah Isted, Financial Services Risk and Regulation, PwC, and Marcus Scott, Chief Operating Officer, TheCityUK

Room 15
9.45am (private), 10.00am (public)

Digital, Culture, Media and Sport

Subject: Channel 4 Annual Report 2018

Witnesses: Alex Mahon, Chief Executive, and Charles Gurassa, Chair, Channel 4

Room 16
10.00am (private), 10.30am (public)

Environmental Audit

Subject: Invasive species

Witnesses: Lord Gardiner, Parliamentary Under Secretary of State for Rural Affairs and Biosecurity, Professor Nicola Spence, Chief Plant Health Officer, and Dr Niall Moore, Chief Non-Native Species Officer, the Department for Environment, Food and Rural Affairs

Room 6
10.00am (private), 10.15am (public)

Scottish Affairs

Subject: Problem drug use in Scotland

Witnesses: James Wolffe QC, Lord Advocate, and Iain Logan, Principal Procurator Fiscal Depute, Policy Unit, Crown Office and Procurator Fiscal Service; Joe FitzPatrick MSP, Minister for Public Health, Sport, and Beverley Francis, Drug Law and Health Harm Lead, Scottish Government (at 10.45am)

Room 5
10.00am (private), 10.15am (public)

Defence

Room 20
10.45am (private)

Finance

Room 13
12.00pm (private)

Home Affairs

Subject: The Macpherson Report: twenty years on

Witnesses: Deputy Assistant Commissioner Duncan Ball, Metropolitan Police Service; Michael Lockwood, Director General, Independent Office for Police Conduct, Jo Noakes, Director of Workforce Development (temporary), College of Policing, and HMI Matt Parr CB, Her Majesty’s Inspectorate of Constabulary and Fire & Rescue Services (at 3.00pm)

Room 6
1.45pm (private), 2.00pm (public)

Health and Social Care

Subject: Work of the Secretary of State

Witnesses: Rt Hon Matt Hancock, Secretary of State for Health and Social Care

The Grimond Room, Portcullis House
2.00pm (private), 2.30pm (public)

Housing, Communities and Local Government

Subject: Implications of the Waste Strategy for Local Authorities

Witnesses: Rishi Sunak MP, Minister for Local Government, Ministry of Housing, Communities and Local Government, and Therese Coffey MP, Parliamentary Under Secretary of State for the Environment, Department of Environment, Food and Rural Affairs

The Thatcher Room, Portcullis House
2.00pm (private), 2.30pm (public)

Petitions

Subject: Fireworks

Witnesses: Claire McParland, Government Relations Manager, RSPCA, Assistant Chief Constable Andy Prophet, lead for Anti-Social Behaviour, National Police Chiefs Council, and Chris Kemp, lead for Petroleum, Explosives and Fireworks, National Fire Chiefs Council

Room 5
2.00pm (private), 2.15pm (public)

Welsh Affairs

Subject: (i) City Deals and Growth Deals in Wales; (ii) S4C review

Witnesses: (i) Professor Mark Barry, Professor of Practice in Connectivity, Cardiff University, Andrew Carter, Chief Executive, Centre for Cities, and Robin Davis, Director, Actica Consulting; Eifion Evans, Chief Executive, Ceredigion County Council, Councillor Ellen ap Gwynn, Chair, Growing Mid Wales Partnership, Councillor Rosemarie Harris, Vice-Chair, Growing Mid Wales Partnership, and Nigel Brinn, Corporate Director, Economy and Environment, Powys County Council (at 3.00pm) (with simultaneous interpretation); (ii) Nick Miller, Founder and Chair, Blurrt Ltd (at 4.00pm)

The Wilson Room, Portcullis House
2.00pm (private), 2.15pm (public), 4.00pm (private)

Backbench Business

Subject: Proposals for backbench debates

Witnesses: Members of Parliament.

Room 16
2.15pm (private), 2.30pm (public)

Foreign Affairs

Subject: Finding a diplomatic route: European responses to irregular migration

Witnesses: Shoshana Fine, Visiting Fellow, European Council on Foreign Relations, Yves Pascouau, Associate Senior Researcher, Jacques Delors Institute and the University of Nantes, and Matteo Villa, Research Fellow, Italian Institute for International Political Studies (ISPI)

Room 8
2.15pm (private), 3.15pm (public)

COMMITTEE REPORTS PUBLISHED today 

human rights 

20th Report: Good Character Requirements: Draft British Nationality Act 1981 (Remedial) Order 2019 - Second Report, HC 1943
Time of publication:
00.01am

procedure 

10th Report: Should there be a Commons Budget Committee?, HC 1482
Time of publication:
00.01am

european scrutiny 

Seventieth Report of Session 2017–19, HC 301-lxviii
Time of publication:
11.00am