Business for Wednesday 04 September 2019

SUMMARY AGENDA: CHAMBER

Westminster Hall

Business Today: Chamber 

11.30am Prayers

Followed by

QUESTIONS 

Oral Questions to the Secretary of State for Wales

1Kerry McCarthy (Bristol East)
What recent assessment he has made of the effect of the provisions of the Well-being of Future Generations (Wales) Act 2015 on trends in the level of sustainable development in Wales. (912224)

2Wayne David (Caerphilly)
What recent economic assessment he has made of the potential effect on Wales of the implementation of the Withdrawal Agreement. (912225)

3Liz Twist (Blaydon)
What assessment he has made of the economic effect on low-income families of the roll-out of universal credit in Wales. (912226)

4Alison Thewliss (Glasgow Central)
What recent discussions he has had with Cabinet colleagues on the Shared Prosperity Fund. (912227)

5David T. C. Davies (Monmouth)
What recent discussions he has had with the Chancellor of the Exchequer on economic preparations for the UK leaving the EU without a deal on 31 October 2019. (912228)

6Scott Mann (North Cornwall)
What steps the Government is taking to establish the Shared Prosperity Fund. (912229)

7Andrew Bowie (West Aberdeenshire and Kincardine)
What recent discussions he has had with the Welsh Government on planning for the UK leaving the EU without a deal. (912230)

8Ruth Jones (Newport West)
What assessment he has made of the economic effect on low-income families of the roll-out of universal credit in Wales. (912231)

9Ross Thomson (Aberdeen South)
What steps the Government is taking to strengthen the Union. (912232)

10Bambos Charalambous (Enfield, Southgate)
What recent economic assessment he has made of the potential effect on Wales of the implementation of the Withdrawal Agreement. (912233)

11Carolyn Harris (Swansea East)
What assessment he has made of the effect of the roll-out of universal credit in Wales on female victims of domestic violence. (912234)

12Mr Peter Bone (Wellingborough)
What assessment he has made of the potential benefits to Wales of the UK leaving the EU on 31 October 2019. (912235)

13Nick Smith (Blaenau Gwent)
What recent discussions he has had with the Welsh Government on the resilience of infrastructure in Wales. (912236)

14Christian Matheson (City of Chester)
What recent economic assessment he has made of the effect of the removal of tolls on the Severn bridge. (912237)

15Mrs Madeleine Moon (Bridgend)
What recent discussions he has had with the Secretary of State for Defence on No. 4 School of Technical Training at RAF St Athan. (912238)

At 12 noon

Oral Questions to the Prime Minister

Q1 Siobhain McDonagh (Mitcham and Morden)
If he will list his official engagements for Wednesday 4 September. (912209)

Q2 Douglas Chapman (Dunfermline and West Fife) (912210)

Q3 Robert Halfon (Harlow) (912211)

Q4 Geraint Davies (Swansea West) (912212)

Q5 Mr Adrian Bailey (West Bromwich West) (912213)

Q6 Karen Lee (Lincoln) (912214)

Q7 Paul Blomfield (Sheffield Central) (912215)

Q8 Dr Julian Lewis (New Forest East)
For what reasons the roles of Cabinet Secretary and National Security Adviser were merged; and if he will make it his policy to separate those roles. (912216)

Q9 Ms Karen Buck (Westminster North) (912217)

Q10 Vernon Coaker (Gedling) (912218)

Q11 Liz McInnes (Heywood and Middleton) (912220)

Q12 Stephen Morgan (Portsmouth South) (912221)

Q13 Lucy Allan (Telford) (912222)

Q14 Mr Tanmanjeet Singh Dhesi (Slough) (912223)

URGENT QUESTIONS AND STATEMENTS 

12.30pm

Urgent Questions (if any)

Ministerial Statements (if any)

PRESENTATION OF BILLS 

No debate (Standing Order No. 57)

European Union (Withdrawal) (No. 6) Bill

Hilary Benn

Bill to make further provision in connection with the period for negotiations for withdrawing from the European Union.

BUSINESS OF THE DAY 

1. Compulsory Purchase and Planning: Ten Minute Rule Motion

Up to 20 minutes (Standing Order No. 23)

Emma Hardy

That leave be given to bring in a Bill to grant local authorities increased powers of compulsory purchase; to amend the law relating to land valuation and compensation; to make provision requiring landowners to fulfil conditions relating to planning permission; and for connected purposes.

Notes:

The Member moving and a Member opposing this Motion may each speak for up to 10 minutes.

2. EUROPEAN UNION (WITHDRAWAL) (NO. 6) BILL: SECOND READING (COMMITTEE OF THE WHOLE HOUSE AND THIRD READING MAY ALSO BE TAKEN)

Until 7.00pm (Order of 3 September)

Hilary Benn

Notes:

If necessary, at 3.00pm, the Speaker shall interrupt any business prior to the business governed by the Order of 3 September and call a Member to present the European Union (Withdrawal) (No. 6) Bill and thereafter to move Second Reading.

Proceedings will be taken in accordance with the Order of 3 September.

Proceedings on Second Reading shall be brought to a conclusion (so far as not previously concluded) at 5.00pm.

Proceedings in Committee of the whole House, any proceedings on Consideration and proceedings up to and including Third Reading shall be brought to a conclusion (so far as not previously concluded) at 7.00pm.

3. EARLY PARLIAMENTARY GENERAL ELECTION

Up to 90 minutes (Standing Order No. 16(1))

The Prime Minister

That there shall be an early parliamentary general election.

MOTION TO BE TAKEN AT 7.00PM 

DEFERRED DIVISIONS

No debate (Standing Order No. 41A(3))

The Prime Minister

That, at this day’s sitting, Standing Order No. 41A (Deferred divisions) shall not apply to the motion in the name of the Prime Minister relating to an early parliamentary general election.

BUSINESS OF THE DAY 

4. Animal Welfare (Sentencing) Bill: Remaining Stages

Until 7.00pm (Order of 10 July)

Not amended in Public Bill Committee, to be considered.

Notes:

The Speaker certified before Second Reading that the Bill related exclusively to England and Wales and was within devolved legislative competence (Standing Order No. 83J).

For amendments, see separate paper (also available on the documents webpage for the Bill).

Proceedings will be taken in accordance with the Animal Welfare (Sentencing) Bill: Programme Order agreed to by the House on 10 July 2019: proceedings on Consideration and Legislative Grand Committee shall be brought to a conclusion at 6.00pm; and proceedings on Third Reading shall be

brought to a conclusion at 7.00pm.

5. SELECTION

No debate after 7.00pm (Standing Order No. 9(6))

Amanda Milling

That Christopher Pincher, Mark Spencer and Craig Whittaker be discharged from the Selection Committee and Rebecca Harris, Amanda Milling and Iain Stewart be nominated.

PRESENTATION OF PUBLIC PETITIONS 

No debate or decision (Standing Order No. 153)

Funding for Hollingwood Primary School: Judith Cummins

Dispute in Kashmir: Alison Thewliss

Dispute in Kashmir: Neil Gray

GCSEs & dyslexia: Sir Michael Fallon

Funding for St John’s CE Primary School: Judith Cummins

ADJOURNMENT DEBATE 

Until 7.30pm or for half an hour (whichever is later) (Standing Order No. 9(7))

Treasury funding for the Department of Health and Social Care: Robert Halfon

Business Today: Westminster Hall 

ORDER OF BUSINESS 

The first part of the sitting will last for two hours. The second part of the sitting will last for three hours (Standing Order No. 10(1)).

9.30am

That this House has considered artist visas: Deidre Brock

11.00am

That this House has considered emissions from vessels on the River Thames: Matthew Pennycook

Notes:

The sitting will be suspended from 11.30am to 2.30pm.

2.30pm

That this House has considered teaching on LGBT community and acceptance in schools: Daniel Kawczynski

4.00pm

That this House has considered the use of suicide risk assessment tools in the NHS: Kevin Hollinrake

4.30pm

That this House has considered policing in Staffordshire: Ruth Smeeth

Notes:

The second part of the sitting will be suspended and time added if divisions take place in the main Chamber (Standing Order No. 10(3)).

The debate at 4.30pm will last for up to an hour.

Written Statements 

STATEMENTS TO BE MADE TODAY 

The Chancellor of the Exchequer

1.Bilateral loan to Ireland under the Loans to Ireland Act 2010

2.Operation of the UK’s Counter-Terrorist Asset Freezing Regime: 1 January 2019 to 31 March 2019

3.Operation of the UK’s Counter-Terrorist Asset Freezing Regime: 1 April 2019 to 30 June 2019

Secretary of State for the Home Department

4.Immigration

Secretary of State for Northern Ireland

5.Publication of reports under the Northern Ireland (Executive Formation Etc) Act 2019

6.Report under Section 4 of the Northern Ireland (Executive Formation and Exercise of Functions) Act 2018

Notes:

Texts of Written Statements are available from the Vote Office and on the internet at http://www.parliament.uk/business/publications/written-questions-answers-statements/written-statements/.

Committees meeting today 

The decision of a Committee to sit in public may be changed without notice.

Select Committees 

Exiting the European Union

Subject: The progress of the UK’s negotiations on EU withdrawal

Witnesses: James Hookham, Deputy Chief Executive, Freight Transport Association, and Andrew Opie, Director of Food & Sustainability, British Retail Consortium

The Boothroyd Room, Portcullis House
9.00am (private), 9.15am (public)

Science and Technology

Room 18
9.00am (private)

Northern Ireland Affairs

Subject: Consultation on implementation of the Stormont House Agreement

Witnesses: Professor Louise Mallinder, Professor of Law, Queen’s University Belfast and member of the Model Bill Team, Professor Kieran McEvoy, Professor of Law and Transitional Justice, Queen’s University Belfast and member of the Model Bill Team, and Daniel Holder, Deputy Director, Committee on the Administration of Justice and member of the Model Bill Team

The Wilson Room, Portcullis House
9.15am (private), 9.30am (public)

Transport

Room 21
9.15am (private)

Work and Pensions

Room 16
9.15am (private)

Education and Work and Pensions

Subject: School holiday poverty

Witnesses: Stephanie Ellis, Manager, Welcome Network, Jan Lefley, Community Manager, Romsey Community School, Dr Caroline Wolhuter, Head of Innovation and Impact, Accord Group, and Ian Stevenson, Service Manager, Neighbourhood Management, Gateshead Council; Lord Agnew, Minister for the School System, Sarah Lewis, Director, System Leadership and Strategy (Early Years and Schools), Department for Education, Will Quince MP, Minister for Welfare Delivery, and Donna Ward, Policy Director, Department for Work and Pensions (at 10.15am)

Room 16
9.25am (private), 9.30am (public)

Justice

Subject: Victims’ Commissioner

Witnesses: Dame Vera Baird, Victims’ Commissioner, and Russell A’Court, Chief Executive, Victims Commission

The Grimond Room, Portcullis House
9.30am (private), 10.00am (public)

Women and Equalities

Subject: Mental health of men and boys

Witnesses: Mark Brooks OBE, Chair, ManKind Initiative and Cofounder, Men and Boys Coalition, Steve Canning, Project Developer, Operation Emotion, Duncan Craig, Chief Executive Officer and Psychotherapist, Survivors Manchester, and Ippo Panteloudakis, Head of Services, Respect; Bob Greig, Director, OnlyDads, Honor Rhodes OBE, Director of Strategic Development, Tavistock Relationships, Sonia Shaljean, Managing Director and Founder, Lads Need Dads, and Sarah Tyler, Barrister, Coram Chambers (at 10.50am)

Room 6
9.30am (private), 9.50am (public)

Home Affairs

Subject: Home Office preparations for Brexit

Witnesses: Deputy Assistant Commissioner Richard Martin, National Police Chiefs’ Council, and Steve Rodhouse, Director General (Operations), National Crime Agency; Peter May, Permanent Secretary, Department of Justice for Northern Ireland, Deputy Chief Constable Steve Martin, Police Service of Northern Ireland, Karen Pearson, Head of EU Relations, and Dr Andrew McCormick, Permanent Secretary, the Executive Office Northern Ireland (at 11.00am)

The Thatcher Room, Portcullis House
9.45am (private), 10.00am (public)

Environmental Audit

Subject: Net zero government

Witnesses: Carl von Reibnitz, Sustainability Director, Barry Hooper, Chief Commercial Officer, and Clive Beard, Programmes Director, Prisons Estate Maintenance and Improvement, Ministry of Justice, and Dr Rossa Donovan, Head of Environment and Sustainable Development, Network Rail; Professor Jim Watson, Professor of Energy Policy, UCL Institute for Sustainable Resources and Director, UK Energy Research Centre, Julie Hirigoyen, Chief Executive, UK Green Building Council, Dr Rebecca Willis, Research Fellow, University of Exeter, and Dr Joanne Wade, Deputy Director, Association for Decentralised Energy (at 11.15am)

Room 15
10.00am (private), 10.15am (public)

International Trade

Subject: Free ports

Witnesses: Tim Morris, CEO of UK Major Ports Group and member of the Government’s Free Ports Advisory panel, Neil Davidson, Senior Analyst - Ports and Terminals, Drewry, and Geoff Lippitt, Group Commercial Director, PD Ports

Room 5
10.00am (private), 11.00am (public)

Scottish Affairs

Room 7
10.00am (private)

Foreign Affairs

Room 17
11.00am (private)

European Scrutiny

Subject: Post-Brexit Scrutiny of EU Law and Policy

Witnesses: Kenneth Armstrong, Professor of European Law, University of Cambridge, Jack Simson Caird, Senior Research Fellow in Parliaments and the Rule of Law, Bingham Centre for the Rule of Law, and Sir Stephen Laws, Senior Research Fellow at Policy Exchange and former First Parliamentary Counsel

Room 16
1.45pm (private), 2.15pm (public)

Digital, Culture, Media and Sport

Subject: Reality tv

Witnesses: Yewande Biala, Marcel Somerville and Chris Williamson, former Love Island contestants; Dwayne Davison and Robert Gregory, former Jeremy Kyle Show participants (at 3.30pm)

The Wilson Room, Portcullis House
2.00pm (private), 2.30pm (public)

Treasury

Subject: (i) Bank of England Inflation Reports; (ii) UK’s economic relationship with the European Union

Witnesses: Dr Mark Carney, Governor of the Bank of England, Andy Haldane, Chief Economist and Executive Director, Monetary Analysis & Statistics, Professor Jonathan Haskel, External Member, Monetary Policy Committee, and Dr Gertjan Vlieghe, External Member of the Monetary Policy Committee, Bank of England

The Thatcher Room, Portcullis House
2.00pm (private), 2.15pm (public)

Statutory Instruments

Room 7
As soon as convenient after 3.45pm (private)

Selection

Room 13
4.30pm (private)

joint Committees 

Statutory Instruments

Room 7
3.45pm (private)