The re-appointment of Professor Anil Kashyap to the Financial Policy Committee Contents

1Introduction

1.HM Treasury announced the re-appointment of Professor Anil Kashyap as an external member of the Financial Policy Committee on 12 April 2019.1 His current term will end on 30 September 2019. His second term on the Financial Policy Committee will end on 30 September 2022.

2.In this Report, the Committee has considered the suitability of Professor Kashyap for this role against the criteria of personal independence and professional competence.

3.The Committee took oral evidence from Professor Kashyap on 18 June 2019. He provided a full CV and answered a written questionnaire prior to giving oral evidence. The Committee would like to thank Professor Kashyap for this evidence, which has been published on the Treasury Committee website.





Published: 19 June 2019