House of Commons

House of Commons Votes and Proceedings
Monday
11 September 2017

No. 25

The House met at 2.30 pm.

Prayers

1Questions to the Secretary of State for Education

2European Union (Withdrawal) Bill: Adjourned debate on reasoned amendment to Question on Second Reading (7 September)

Debate resumed (Order, 7 September).
The Speaker announced a time limit on backbench speeches (Standing Order No. 47(1)).
Question again proposed, That the Amendment be made.

At 10.00 pm the debate was interrupted.

3Business of the House

Ordered, That, at this day’s sitting, proceedings on Second Reading of the European Union (Withdrawal) Bill may be proceeded with, though opposed, until midnight.—(Andrew Stephenson.)

4European Union (Withdrawal) Bill: Adjourned debate on reasoned amendment to Question on Second Reading (resumed)

The House resumed the debate.

Question put, That the Amendment be made.

The House divided.

Tuesday 12 September 2017

Division No. 13.

Ayes: 296 (Tellers: Nic Dakin, Vicky Foxcroft).
Noes: 318 (Tellers: Andrew Griffiths, Mrs Heather Wheeler).

Question accordingly negatived.

Question, That the Bill be now read a second time, put forthwith (Standing Order No. 62(2)).

The House divided.

Division No. 14. 

Ayes: 326 (Tellers: Andrew Griffiths, Mark Spencer).
Noes: 290 (Tellers: Vicky Foxcroft, Nic Dakin).

Question accordingly agreed to.

Bill read a second time.

5European Union (Withdrawal) Bill: Programme

Motion made and Question put forthwith (Standing Order No. 83A(7)), That the following provisions shall apply to the European Union (Withdrawal) Bill:

Committal

(1) The Bill shall be committed to a Committee of the whole House.

Proceedings in Committee

(2) Proceedings in Committee of the whole House shall be completed in eight days.

(3) The proceedings shall be taken on each of those days as shown in the first column of the following Table and in the order so shown.

(4) The proceedings shall (so far as not previously concluded) be brought to a conclusion at the times specified in the second column of the Table.

TABLE

Proceedings

Time for conclusion of proceedings

First day

 

New Clauses and new Schedules relating to Clause 1, Clause 1

Four hours from the commencement of proceedings on the Bill on the first day.

New Clauses and new Schedules relating to Clause 6, Clause 6

Eight hours from the commencement of proceedings on the Bill on the first day

Second day

 

New Clauses and new Schedules relating to Clause 2, Clause 2, new Clauses and new Schedules relating to Clause 3, Clause 3, new Clauses and new Schedules relating to Clause 4, Clause 4

Eight hours from the commencement of proceedings on the Bill on the second day

Third day

 

New Clauses and new Schedules relating to Clause 5 or Schedule 1, Clause 5, Schedule 1

Eight hours from the commencement of proceedings on the Bill on the third day.

Fourth day

 

New Clauses and new Schedules relating to Clause 11 or Schedule 3, Clause 11, Schedule 3

Eight hours from the commencement of proceedings on the Bill on the fourth day.

Fifth day

 

New Clauses and new Schedules relating to Clause 10 or Schedule 2, Clause 10, Schedule 2

New Clauses and new Schedules relating to Clause 12 or Schedule 4, Clause 12, Schedule 4

Four hours from the commencement of proceedings on the Bill on the fifth day.

Eight hours from the commencement of proceedings on the Bill on the fifth day

Sixth day

 

New Clauses and New Schedules relating to Clause 7, Clause 7

Eight hours from the commencement of proceedings on the Bill on the sixth day.

Seventh day

 

New Clauses and new Schedules relating to Clause 9, Clause 9, new Clauses and new Schedules relating to Clause 16 or Schedule 7, Clause 16, Schedule 7, Clause 17

New Clauses and new Schedules relating to Clause 8, Clause 8

Six hours from the commencement of proceedings on the Bill on the seventh day

Eight hours from the commencement of proceedings on the Bill on the seventh day.

Eighth day

 

New Clauses and new Schedules relating to Clause 13 or Schedule 5, Clause 13, Schedule 5

New Clauses and new Schedules relating to Clause 14 or Schedule 6, Clause 14, Schedule 6, remaining new Clauses, remaining new Schedules, Clause 15, Schedules 8 and 9, Clauses 18 and 19, remaining proceedings on the Bill

Four hours from the commencement of proceedings on the Bill on the eighth day.

Eight hours from the commencement of proceedings on the Bill on the eighth day.

Proceedings on Consideration and up to and including Third Reading

(5) Any proceedings on Consideration, any proceedings in legislative grand committee and proceedings on Third Reading shall be taken in two days in accordance with the following provisions of this Order.

(6) Any proceedings on Consideration and any proceedings in legislative grand committee shall (so far as not previously concluded) be brought to a conclusion two hours before the moment of interruption on the second day.

(7) Proceedings on Third Reading shall (so far as not previously concluded) be brought to a conclusion at the moment of interruption on the second day.

Programming committee

(8) Standing Order No. 83B (Programming committees) shall not apply to proceedings in Committee of the whole House, to any proceedings on Consideration or to other proceedings up to and including Third Reading.

Other proceedings

(9) Any other proceedings on the Bill may be programmed.—(Stuart Andrew.)

The House divided.

Division No. 15. 

Ayes: 318 (Tellers: Andrew Griffiths, Mrs Heather Wheeler).
Noes: 301 (Tellers: Nic Dakin, Vicky Foxcroft).

Question accordingly agreed to.

6European Union (Withdrawal) Bill: Money

Queen’s Recommendation signified.

Motion made and Question put forthwith (Standing Order No. 52(1)(a)), That, for the purposes of any Act resulting from the European Union (Withdrawal) Bill, it is expedient to authorise:

(1) the payment out of money provided by Parliament of—

(a) any expenditure incurred by a Minister of the Crown, government department or other public authority by virtue of the Act; and

(b) any increase attributable to the Act in the sums payable by virtue of any other Act out of money so provided;

(2) any charge on the Consolidated Fund or the National Loans Fund, or any other charge on the public revenue, arising by virtue of the Act.—(Stuart Andrew.) 

Question agreed to.

7European Union (Withdrawal) Bill: Ways and Means

Motion made and Question put forthwith (Standing Order No. 52(1)(a)), That, for the purposes of any Act resulting from the European Union (Withdrawal) Bill, it is expedient to authorise:

(1) any taxation—

(a) to prevent or remedy any breach, arising from the withdrawal of the United Kingdom from the EU, of the international obligations of the United Kingdom; or

(b) otherwise arising by virtue of the Act;

(2) any fees or charges, or any other charge on the people, arising by virtue of the Act;

(3) the payment of sums into the Consolidated Fund or the National Loans Fund.—(Stuart Andrew).

Question agreed to.

8Select Committees (Nomination)

Ordered, That at this day's sitting, notwithstanding the practice of the House, the provisions of Standing Order No. 121(2) (Nomination of select committees) shall not apply in respect of the Motions in the name of Andrea Leadsom relating to the nomination of Members to the following select committees:

Backbench Business

Business, Energy and Industrial Strategy

Communities and Local Government

Culture, Media and Sport

Defence

Education

Environment, Food and Rural Affairs

Exiting the European Union

Foreign Affairs

Health

Home Affairs

International Development

International Trade

Justice

Northern Ireland Affairs

Science and Technology

Scottish Affairs

Transport

Treasury

Welsh Affairs

Women and Equalities

Work and Pensions

Environmental Audit

Petitions

Procedure

Public Accounts

Public Administration and Constitutional Affairs.—(Stuart Andrew).

9Backbench Business: Nomination of committee

Ordered, That Bob Blackman, Rehman Chishti, Patricia Gibson, Jess Phillips, Alex Sobel and Mr William Wragg be members of the Backbench Business Committee.—(Stuart Andrew.)

10Business, Energy and Industrial Strategy: Nomination of committee

Ordered, That Drew Hendry, Stephen Kerr, Peter Kyle, Mr Ian Liddell-Grainger, Rachel Maclean, Albert Owen, Mark Pawsey, Antoinette Sandbach and Anna Turley be members of the Business, Energy and Industrial Strategy Committee.—(Stuart Andrew.)

11Communities and Local Government: Nomination of committee

Ordered, That Mike Amesbury, Bob Blackman, Helen Hayes, Kevin Hollinrake, Fiona Onasanya, Andrew Lewer, Mr Mark Prisk, Mary Robinson and Liz Twist be members of the Communities and Local Government Committee.—(Stuart Andrew.)

12Culture, Media and Sport: Nomination of committee

Ordered, That Julie Elliott, Paul Farrelly, Simon Hart, Julian Knight, Ian C. Lucas, Christian Matheson, Brendan O’Hara, Rebecca Pow, Jo Stevens and Giles Watling be members of the Culture, Media and Sport Committee.—(Stuart Andrew).

13Defence: Nomination of committee

Ordered, That Leo Docherty, Martin Docherty-Hughes, Mr Mark Francois, Graham P Jones, Johnny Mercer, Mrs Madeleine Moon, Gavin Robinson, Ruth Smeeth, John Spellar and Phil Wilson be members of the Defence Committee.—(Stuart Andrew.)

14Education: Nomination of committee

Ordered, That Lucy Allan, Michele Donelan, Marion Fellows, James Frith, Emma Hardy, Trudy Harrison, Ian Mearns, Lucy Powell, Thelma Walker and Mr William Wragg be members of the Education Committee.—(Stuart Andrew.)

15Environment, Food and Rural Affairs: Nomination of committee

Ordered, That Alan Brown, John Grogan, Paul Flynn, Dr Caroline Johnson, Sandy Martin, Mrs Sheryll Murray, David Simpson, Angela Smith and Julian Sturdy be members of the Environment, Food and Rural Affairs Committee.—(Stuart Andrew.)

16Exiting the European Union: Nomination of committee

Ordered, That Mr Peter Bone, Joanna Cherry, Mr Christopher Chope, Stephen Crabb, Mr Jonathan Djanogly, Richard Graham, Peter Grant, Wera Hobhouse, Stephen Kinnock, Seema Malhotra, Andrea Jenkyns, Jeremy Lefroy, Mr Pat McFadden, Craig Mackinlay, Mr Jacob Rees-Mogg, Emma Reynolds, Stephen Timms, Mr John Whittingdale, Hywel Williams and Sammy Wilson be members of the Exiting the European Union Committee.—(Stuart Andrew.)

17Foreign Affairs: Nomination of committee

Ordered, That Ian Austin, Chris Bryant, Ann Clwyd, Mike Gapes, Stephen Gethins, Ms Nusrat Ghani, Ian Murray, Andrew Rosindell, Royston Smith and Nadhim Zahawi be members of the Foreign Affairs Committee.—(Stuart Andrew.)

18Health: Nomination of committee

Ordered, That Luciana Berger, Mr Ben Bradshaw, Dr Lisa Cameron, Rosie Cooper, Dr Caroline Johnson, Diana Johnson, Johnny Mercer, Andrew Selous, Maggie Throup and Dr Paul Williams be members of the Health Committee.—(Stuart Andrew.)

19Home Affairs: Nomination of committee

Ordered, That Mr Christopher Chope, Stephen Doughty, Preet Gill, Sarah Jones, Tim Loughton, Stuart C. McDonald, Esther McVey, Will Quince and Naz Shah be members of the Home Affairs Committee.—(Stuart Andrew.)

20International Development: Nomination of committee

Ordered, That Richard Burden, James Duddridge, Mr Nigel Evans, Ms Pauline Latham, Chris Law, Mr Ivan Lewis, Lloyd Russell-Moyle, Paul Scully, Mr Virendra Sharma and Henry Smith be members of the International Development Committee.—(Stuart Andrew.)

21International Trade: Nomination of committee

Ordered, That Julia Dockerill, Mr Nigel Evans, Mr Marcus Fysh, Mr Ranil Jaywardena, Mr Chris Leslie, Emma Little Pengelly, Faisal Rashid, Keith Vaz, Catherine West and Matt Western be members of the International Trade Committee.—(Stuart Andrew.)

22Justice: Nomination of committee

Ordered, That Mrs Kemi Badenoch, Ruth Cadbury, Alex Chalk, Bambos Charalambous, David Hanson, John Howell, Gavin Newlands, Laura Pidcock, Victoria Prentis and Ellie Reeves be members of the Justice Committee.—(Stuart Andrew.)

23Northern Ireland Affairs: Nomination of committee

Ordered, That Mr Gregory Campbell, Maria Caulfield, Mr Stephen Hepburn, Lady Hermon, Kate Hoey, Jack Lopresti, Conor McGinn, Nigel Mills, Ian Paisley and Jim Shannon be members of the Northern Ireland Affairs Committee.—(Stuart Andrew.)

24Science and Technology: Nomination of committee

Ordered, That Bill Grant, Darren Jones, Clive Lewis, Stephen Metcalfe, Neil O’Brien, Graham Stringer and Martin Whitfield be members of the Science and Technology Committee.—(Stuart Andrew.)

25Scottish Affairs: Nomination of committee

Ordered, That Deidre Brock, David Duguid, Hugh Gaffney, Christine Jardine, Gerald Killen, John Lamont, Paul Masterton, Danielle Rowley, Tommy Sheppard and Ross Thomson be members of the Scottish Affairs Committee.—(Stuart Andrew.)

26Transport: Nomination of committee

Ordered, That Ronnie Cowan, Steve Double, Paul Girvan, Huw Merriman, Luke Pollard, Laura Smith, Iain Stewart, Graham Stringer, Martin Vickers and Daniel Zeichner be members of the Transport Committee.—(Stuart Andrew.)

27Treasury: Nomination of committee

Ordered, That Rushanara Ali, Charlie Elphicke, Stephen Hammond, Stewart Hosie, Mr Alister Jack, Kit Malthouse, Alison McGovern, Catherine McKinnell, John Mann and Wes Streeting be members of the Treasury Committee.—(Stuart Andrew.)

28Welsh Affairs: Nomination of committee

Ordered, That Chris Davies, Geraint Davies, Glyn Davies, Paul Flynn and Ben Lake be members of the Welsh Affairs Committee.—(Stuart Andrew.)

29Women and Equalities: Nomination of committee

Ordered, That Angela Crawley, Philip Davies, Rosie Duffield, Kirstene Hair, Jared O’Mara, Jess Phillips, Mr Gavin Shuker and Tulip Siddiq be members of the Women and Equalities Committee.—(Stuart Andrew.)

30Work and Pensions: Nomination of committee

Ordered, That Heidi Allen, Alex Burghart, Marsha De Cordova, Neil Coyle, Ruth George, Steve McCabe and Chris Stephens be members of the Work and Pensions Committee.—(Stuart Andrew.)

31Environmental Audit: Nomination of committee

Ordered, That Dr Therese Coffey, Geraint Davies, Zac Goldsmith, Caroline Lucas, Kerry McCarthy, Anna McMorrin, John McNally, Dr Matthew Offord, Dr Dan Poulter, Joan Ryan and Alex Sobel be members of the Environmental Audit Committee.—(Stuart Andrew.)

32Petitions: Nomination of committee

Ordered, That Rehman Chishti, Martyn Day, Michelle Donelan, Steve Double, Mike Hill, Susan Elan Jones, Catherine McKinnell, Paul Scully and Liz Twist be members of the Petitions Committee.—(Stuart Andrew.)

33Procedure: Nomination of committee

Ordered, That Bob Blackman, Mr Peter Bone, Mr Christopher Chope, Ronnie Cowan, Nic Dakin, Chris Elmore, Helen Goodman, Mr Ranil Jayawardena, David Linden, Melanie Onn and Mr William Wragg be members of the Procedure Committee.—(Stuart Andrew.)

34Public Accounts: Nomination of committee

Ordered, That Bim Afolami, Heidi Allen, Geoffrey Clifton-Brown, Martyn Day, Chris Evans, Caroline Flint, Luke Graham, Andrew Jones, Gillian Keegan, Shabana Mahmood, Nigel Mills, Layla Moran, Bridget Phillipson and Gareth Snell be members of the Committee of Public Accounts.—(Stuart Andrew.)

35Public Administration and Constitutional Affairs: Nomination of committee

Ordered, That Ronnie Cowan, Paul Flynn, Mr Marcus Fysh, Mrs Cheryl Gillan, Kelvin Hopkins, Dr Rupa Huq, Mr David Jones, Sandy Martin and David Morris be members of the Public Administration and Constitutional Affairs Committee.—(Stuart Andrew.)

36Public petitions

(1) A public petition from residents of Erewash relating to changes to the number 23 bus route in Erewash was presented and read by Maggie Throup.

(2) A public petition from the residents of Warwick Road, Carlisle relating to proposals to construct a third lane along a section of Warwick Road was presented and read by John Stevenson.

37Adjournment

Subject: School funding in north Northumberland (Mrs Anne-Marie Trevelyan).

Resolved, That this House do now adjourn.—(Craig Whittaker.) 

Adjourned at 1.16 am until today.

John Bercow

Speaker

Papers Laid

Papers subject to Affirmative Resolution

1Government Resources and Accounts

Draft Government Resources and Accounts Act 2000 (Audit of Public Bodies) Order 2017 (by Act), with an Explanatory Memorandum (by Command) (Andrew Jones)

Papers subject to Negative Resolution

2Energy

Alternative Fuels Infrastructure Regulations 2017 (S.I., 2017, No. 897), dated 7 September 2017 (by Act), with an Explanatory Memorandum (by Command) (Secretary Chris Grayling)

3Public Service Pensions

(1) Firefighters’ Pension Scheme (England) (Amendment) Regulations 2017 (S.I., 2017, No. 888), dated 7 September 2017 (by Act), with an Explanatory Memorandum (by Command) (Secretary Amber Rudd)

(2) Firefighters’ Pension Schemes and Compensation Scheme (Amendment) (England) Order 2017 (S.I., 2017, No. 892), dated 7 September 2017 (by Act), with an Explanatory Memorandum (by Command) (Secretary Amber Rudd)

4Road Traffic

Civil Enforcement of Parking Contraventions (Wokingham Borough Council) Designation Order 2017 (S.I., 2017, No. 895), dated 6 September 2017 (by Act), with an Explanatory Memorandum (by Command) (Secretary Chris Grayling)

Other papers

5Merchant Shipping

Report and Accounts of the General Lighthouse Fund for 2016–17, with the Report of the Comptroller and Auditor General (by Act), to be printed (HC 302) (Secretary Chris Grayling)

6National Audit

(1) Report by the Comptroller and Auditor General on Department for Communities and Local Government: Homelessness (by Act), to be printed (HC 308) (Clerk of the House)

(2) Report by the Comptroller and Auditor General on Department for Education: Retaining and developing the teaching workforce for 2017 (by Act), to be printed (HC 307) (Clerk of the House)

7Osteopaths

Report and Accounts of the General Osteopathic Council for 2016–17 (by Act) (Secretary Jeremy Hunt)

8Social Security

Explanatory Memorandum to the Jobseekers Allowance (Hardship) (Amendment) Regulations 2017 (S.I., 2017, No. 760) (laid 18 July) (by Command) (Damian Hinds)

Withdrawn Papers:

9Government Resources and Accounts

Draft Government Resources and Accounts Act 2000 (Audit of Public Bodies) Order 2017 (laid 13 March, in the last Session of Parliament)

10Social Security

Explanatory Memorandum to the Jobseekers Allowance (Hardship) (Amendment) Regulations (laid 18 July)

PANEL OF CHAIRS

The Speaker has nominated the following Members to the Panel of Chairs during this Parliament (Standing Order No. 4(1)):

Ian Austin, Sir Henry Bellingham, Stewart Hosie, Siobhain McDonagh, Mr Laurence Robertson and Mr Virendra Sharma.

 

 

Prepared 11 September 2017