Call lists for Monday 15 June

A list of Members, both virtually and physically present, selected to ask Oral Questions and to speak in response to Urgent Questions and Ministerial Statements; and a list of Members physically present to participate in substantive proceedings.

Oral Questions to the Secretary of State for Housing, Communities and Local Government

After prayers

Order

Member

Question

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1 + 2 + 3 + 4

Laura Farris (Newbury)

What steps he is taking with Cabinet colleagues to support the wedding sector during the covid-19 outbreak.

Con

Physical

Secretary Jenrick

2

Chris Green (Bolton West)

What plans he has to reopen places of worship as the covid-19 restrictions are eased.

Con

Physical

Secretary Jenrick

3

Lee Rowley (North East Derbyshire)

What steps the Government is taking to prioritise the phased reopening of places of worship as covid-19 restrictions are eased.

Con

Physical

Secretary Jenrick

4

Tim Loughton (East Worthing and Shoreham)

What plans he has to reopen places of worship as the covid-19 restrictions are eased.

Con

Physical

Secretary Jenrick

5

Janet Daby (Lewisham East)

Supplementary

Lab

Physical

Secretary Jenrick

6 + 7 + 8

Jacob Young (Redcar)

What recent progress he has made on the Towns Fund; and if he will make a statement.

Con

Physical

Secretary Jenrick

7

Alicia Kearns (Rutland and Melton)

What recent progress he has made on the Towns Fund; and if he will make a statement.

Con

Virtual

Secretary Jenrick

8

Mark Jenkinson (Workington)

What recent progress he has made on the Towns Fund; and if he will make a statement.

Con

Physical

Secretary Jenrick

9, 10

David Linden (Glasgow East)

Supplementary

SNP

Physical

Secretary Jenrick

11

Theresa Villiers (Chipping Barnet)

What steps he is taking to help protect the green belt around London.

Con

Physical

Minister Pincher

12

Felicity Buchan (Kensington)

What steps he has taken to improve the building safety programme.

Con

Physical

Minister Pincher

13

Mr Clive Betts (Sheffield South East)

Supplementary

Lab

Virtual

Minister Pincher

14

Mike Amesbury (Weaver Vale)

Supplementary

Lab

Physical

Minister Pincher

15 + 16

Dr Rupa Huq (Ealing Central and Acton)

What steps the Government is taking to protect private renters facing financial difficulties as a result of the covid-19 outbreak.

Lab

Physical

Minister Pincher

16

Dan Carden (Liverpool, Walton)

What steps the Government is taking to protect private renters facing financial difficulties as a result of the covid-19 outbreak.

Lab

Physical

Minister Pincher

17

Thangam Debbonaire (Bristol West)

Supplementary

Lab

Physical

Minister Pincher

18

Kate Osamor (Edmonton)

What recent discussions he has had with Cabinet colleagues on the adequacy of funding for local authorities during the covid-19 outbreak.

Lab

Virtual

Minister Clarke

19

Naz Shah (Bradford West)

Supplementary

Lab

Physical

Minister Clarke

20

Seema Malhotra (Feltham and Heston)

Supplementary

Lab

Virtual

Minister Clarke

21 + 22

Jeff Smith (Manchester, Withington)

What recent estimate he has made of the value of revenue lost by local authorities as a result of the covid-19 outbreak.

Lab

Physical

Minister Clarke

22

Gerald Jones (Merthyr Tydfil and Rhymney)

What recent estimate he has made of the value of revenue lost by local authorities as a result of the covid-19 outbreak.

Lab

Physical

Minister Clarke

23

Kate Hollern (Blackburn)

Supplementary

Lab

Virtual

Minister Clarke

24 + 25

John McNally (Falkirk)

What recent assessment he has made of the implications for his Department's priorities of the covid-19 outbreak.

SNP

Virtual

Minister Hall

25

Alyn Smith (Stirling)

What recent assessment he has made of the implications for his Department's priorities of the covid-19 outbreak.

SNP

Virtual

Minister Hall

26 + 27

Mark Pawsey (Rugby)

What steps he is taking to ensure the safe reopening of high streets and town centres as covid-19 restrictions are eased.

Con

Physical

Secretary Jenrick

27

Antony Higginbotham (Burnley)

What progress he is making on plans for the safe reopening of high streets and town centres as covid-19 restrictions are eased.

Con

Physical

Secretary Jenrick

28 + 29

Jane Hunt (Loughborough)

What steps he is taking to support the renewal of local economies as covid-19 restrictions are eased.

Con

Physical

Minister Clarke

29

Jo Gideon (Stoke-on-Trent Central)

What steps he is taking to support the renewal of local economies as covid-19 restrictions are eased.

Con

Physical

Minister Clarke

30

Lucy Powell (Manchester Central)

What criteria his Department uses to determine eligibility for the new Building Safety Fund.

Lab

Virtual

Minister Pincher

31

Rob Butler (Aylesbury)

What plans he has to support the regeneration of towns.

Con

Physical

Minister Clarke

32

Nadia Whittome (Nottingham East)

What recent discussions he has had with the Secretary of State for Work and Pensions on setting Local Housing Allowance rates at the 30th percentile of local market rents to help prevent a potential increase in the level of homelessness.

Lab

Physical

Minister Hall

33

Rob Roberts (Delyn)

What plans he has to help support people to buy their own home.

Con

Physical

Minister Pincher

34

Michael Fabricant (Lichfield)

What recent steps his Department has taken to support the clinically extremely vulnerable during the covid-19 outbreak; and if he will make a statement.

Con

Virtual

Secretary Jenrick

35

Siobhain McDonagh (Mitcham and Morden)

What steps the Government is taking to support tenants in (a) multiple occupancy dwellings and (b) buildings with multiple residences during the covid-19 outbreak.

Lab

Physical

Minister Pincher

36

Stephen Timms (East Ham)

What proportion of the £500 million hardship fund for local authorities is available to support residents that have leave to remain in the UK with no recourse to public funds conditions.

Lab

Physical

Minister Clarke

37

Tim Farron (Westmorland and Lonsdale)

What discussions he has had with the Secretary of State for Health and Social Care on the provision of covid-19 testing facilities for homelessness accommodation providers.

LD

Physical

Minister Hall

38

Munira Wilson (Twickenham)

If he will increase the level of the top-up to the local business grant funds scheme made available to local authorities to support small businesses during the covid-19 outbreak.

LD

Physical

Minister Clarke

39

Florence Eshalomi (Vauxhall)

What steps he is taking to mitigate the risk to private tenants of being evicted as a result of the covid-19 outbreak.

Lab

Physical

Minister Pincher

T 1

Felicity Buchan (Kensington)

If he will make a statement on his departmental responsibilities.

Con

Physical

Secretary Jenrick

T2

Steve Reed (Croydon North)

Lab

Physical

T 3

Steve Brine (Winchester)

Con

Physical

T 4

Liz Twist (Blaydon)

Lab

Physical

T 5

Sally-Ann Hart (Hastings and Rye)

Con

Physical

T 6

Sarah Jones (Croydon Central)

Lab

Physical

T 7

Damian Hinds (East Hampshire)

Con

Physical

T 8

Tommy Sheppard (Edinburgh East)

SNP

Virtual

T 9

Dr Luke Evans (Bosworth)

Con

Virtual

T 10

Ruth Cadbury (Brentford and Isleworth)

Lab

Physical

T 11

Damien Moore (Southport)

Con

Physical

T 12

Wendy Chamberlain (North East Fife)

LD

Physical

T 13

Selaine Saxby (North Devon)

Con

Physical

T 14

Matt Western (Warwick and Leamington)

Lab

Physical

T 15

Alan Mak (Havant)

Con

Physical

T 16

Mary Glindon (North Tyneside)

Lab

Physical

Urgent Question: To ask the Prime Minister, if he will make a statement on publishing the review of the 2 metre social distancing rule

About 3.30pm

Order

Member

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1

Greg Clark (Tunbridge Wells)

Con

Physical

Minister Argar

2

Justin Madders (Ellesmere Port and Neston)

Lab

Physical

Minister Argar

3

Sir Iain Duncan Smith (Chingford and Woodford Green)

Con

Physical

Minister Argar

4

Dr Philippa Whitford (Central Ayrshire)

SNP

Virtual

Minister Argar

5

Kevin Hollinrake (Thirsk and Malton)

Con

Physical

Minister Argar

6

Florence Eshalomi (Vauxhall)

Lab

Physical

Minister Argar

7

Jerome Mayhew (Broadland)

Con

Physical

Minister Argar

8

Munira Wilson (Twickenham)

LD

Physical

Minister Argar

9

Bob Stewart (Beckenham)

Con

Physical

Minister Argar

10

Rachael Maskell (York Central)

Lab

Physical

Minister Argar

11

Miss Sarah Dines (Derbyshire Dales)

Con

Physical

Minister Argar

12

Alan Brown (Kilmarnock and Loudoun)

SNP

Physical

Minister Argar

13

John Redwood (Wokingham)

Con

Physical

Minister Argar

14

Kate Osamor (Edmonton)

Lab

Virtual

Minister Argar

15

Imran Ahmad Khan (Wakefield)

Con

Physical

Minister Argar

16

Alex Norris (Nottingham North)

Lab

Physical

Minister Argar

17

Scott Mann (North Cornwall)

Con

Physical

Minister Argar

18

Jim Shannon (Strangford)

DUP

Physical

Minister Argar

19

Mr Tobias Ellwood (Bournemouth East)

Con

Physical

Minister Argar

20

Carol Monaghan (Glasgow North West)

SNP

Virtual

Minister Argar

21

Jack Brereton (Stoke-on-Trent South)

Con

Physical

Minister Argar

22

Chi Onwurah (Newcastle upon Tyne Central)

Lab

Physical

Minister Argar

23

Gordon Henderson (Sittingbourne and Sheppey)

Con

Physical

Minister Argar

24

Kevin Brennan (Cardiff West)

Lab

Physical

Minister Argar

25

Mrs Heather Wheeler (South Derbyshire)

Con

Virtual

Minister Argar

26

Richard Burgon (Leeds East)

Lab

Virtual

Minister Argar

27

Bob Blackman (Harrow East)

Con

Virtual

Minister Argar

28

Wendy Chamberlain (North East Fife)

LD

Physical

Minister Argar

29

Dean Russell (Watford)

Con

Physical

Minister Argar

30

Richard Thomson (Gordon)

SNP

Virtual

Minister Argar

31

Gary Sambrook (Birmingham, Northfield)

Con

Physical

Minister Argar

32

Pete Wishart (Perth and North Perthshire)

SNP

Virtual

Minister Argar

33

Scott Benton (Blackpool South)

Con

Physical

Minister Argar

34

Ruth Cadbury (Brentford and Isleworth)

Lab

Physical

Minister Argar

35

Mr William Wragg (Hazel Grove)

Con

Physical

Minister Argar

36

Kate Osborne (Jarrow)

Lab

Physical

Minister Argar

37

Michael Fabricant (Lichfield)

Con

Virtual

Minister Argar

38

Ben Lake (Ceredigion)

PC

Physical

Minister Argar

39

Tim Loughton (East Worthing and Shoreham)

Con

Physical

Minister Argar

40

Jeff Smith (Manchester, Withington)

Lab

Physical

Minister Argar

41

Dr Andrew Murrison (South West Wiltshire)

Con

Physical

Minister Argar

42

Peter Grant (Glenrothes)

SNP

Virtual

Minister Argar

43

Jo Gideon (Stoke-on-Trent Central)

Con

Physical

Minister Argar

44

Mrs Emma Lewell-Buck (South Shields)

Lab

Physical

Minister Argar

45

Caroline Ansell (Eastbourne)

Con

Physical

Minister Argar

46

Clive Efford (Eltham)

Lab

Physical

Minister Argar

47

Ruth Edwards (Rushcliffe)

Con

Physical

Minister Argar

48

David Linden (Glasgow East)

SNP

Physical

Minister Argar

49

James Cartlidge (South Suffolk)

Con

Physical

Minister Argar

50

Mr Alistair Carmichael (Orkney and Shetland)

LD

Physical

Minister Argar

Ministerial Statement: Secretary of State for the Home Department

Afterwards

Order

Member

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1

Nick Thomas-Symonds (Torfaen)

Lab

Physical

Secretary Patel

2

Nickie Aiken (Cities of London and Westminster)

Con

Virtual

Secretary Patel

3

Joanna Cherry (Edinburgh South West)

SNP

Virtual

Secretary Patel

4

Dr Kieran Mullan (Crewe and Nantwich)

Con

Virtual

Secretary Patel

5

Yvette Cooper (Normanton, Pontefract and Castleford)

Lab

Physical

Secretary Patel

6

Kate Griffiths (Burton)

Con

Virtual

Secretary Patel

7

Christine Jardine (Edinburgh West)

LD

Physical

Secretary Patel

8

Imran Ahmad Khan (Wakefield)

Con

Physical

Secretary Patel

9

Hywel Williams (Arfon)

PC

Virtual

Secretary Patel

10

Jane Stevenson (Wolverhampton North East)

Con

Physical

Secretary Patel

11

Mary Kelly Foy (City of Durham)

Lab

Physical

Secretary Patel

12

Martin Vickers (Cleethorpes)

Con

Physical

Secretary Patel

13

Naz Shah (Bradford West)

Lab

Physical

Secretary Patel

14

Neil O'Brien (Harborough)

Con

Physical

Secretary Patel

15

Kate Green (Stretford and Urmston)

Lab

Physical

Secretary Patel

16

Mr Gagan Mohindra (South West Hertfordshire)

Con

Physical

Secretary Patel

17

Martyn Day (Linlithgow and East Falkirk)

SNP

Virtual

Secretary Patel

18

Dr Julian Lewis (New Forest East)

Con

Physical

Secretary Patel

19

Afzal Khan (Manchester, Gorton)

Lab

Virtual

Secretary Patel

20

Dr Luke Evans (Bosworth)

Con

Virtual

Secretary Patel

21

Justin Madders (Ellesmere Port and Neston)

Lab

Physical

Secretary Patel

22

Felicity Buchan (Kensington)

Con

Physical

Secretary Patel

23

Wera Hobhouse (Bath)

LD

Physical

Secretary Patel

24

Joy Morrissey (Beaconsfield)

Con

Physical

Secretary Patel

25

Marion Fellows (Motherwell and Wishaw)

SNP

Virtual

Secretary Patel

26

Jason McCartney (Colne Valley)

Con

Physical

Secretary Patel

27

James Murray (Ealing North)

Lab

Virtual

Secretary Patel

28

Rehman Chishti (Gillingham and Rainham)

Con

Physical

Secretary Patel

29

Lloyd Russell-Moyle (Brighton, Kemptown)

Lab

Physical

Secretary Patel

30

Robert Halfon (Harlow)

Con

Virtual

Secretary Patel

31

Kirsten Oswald (East Renfrewshire)

SNP

Virtual

Secretary Patel

32

Mark Fletcher (Bolsover)

Con

Physical

Secretary Patel

33

Tim Farron (Westmorland and Lonsdale)

LD

Physical

Secretary Patel

34

Paul Bristow (Peterborough)

Con

Physical

Secretary Patel

35

Alex Norris (Nottingham North)

Lab

Physical

Secretary Patel

36

Mrs Flick Drummond (Meon Valley)

Con

Physical

Secretary Patel

37

Kate Osborne (Jarrow)

Lab

Physical

Secretary Patel

38

Robbie Moore (Keighley)

Con

Physical

Secretary Patel

39

Florence Eshalomi (Vauxhall)

Lab

Physical

Secretary Patel

40

Caroline Nokes (Romsey and Southampton North)

Con

Physical

Secretary Patel

Draft Electricity Capacity (Amendment Etc.) (Coronavirus) Regulations 2020

Under Standing Order No. 16, the debate may last no more than 90 minutes

Order

Member

Debate

Party

1

Minister Kwasi Kwarteng (Spelthorne)

Draft Electricity Capacity (Amendment etc.) (Coronavirus) Regulations 2020

Con

2

Opposition Frontbench Dr Alan Whitehead (Southampton Test)

Draft Electricity Capacity (Amendment etc.) (Coronavirus) Regulations 2020

Lab

3

Sir John Redwood (Wokingham)

Draft Electricity Capacity (Amendment etc.) (Coronavirus) Regulations 2020

Con

4

Alan Brown (Kilmarnock and Loudoun)

Draft Electricity Capacity (Amendment etc.) (Coronavirus) Regulations 2020

SNP

5

Minister Kwasi Kwarteng (Spelthorne)

Draft Electricity Capacity (Amendment etc.) (Coronavirus) Regulations 2020

Con

Draft Environmental Protection (Plastic Straws, Cotton Buds and Stirrers) (England) Regulations 2020

Under Standing Order No. 16, the debate may last no more than 90 minutes

Order

Member

Debate

Party

1

Minister Rebecca Pow (Taunton Deane)

Draft Environmental Protection (Plastic Straws, Cotton Buds and Stirrers) (England) Regulations 2020

Con

2

Opposition Frontbench Lloyd Russell-Moyle (Brighton, Kemptown)

Draft Environmental Protection (Plastic Straws, Cotton Buds and Stirrers) (England) Regulations 2020

Lab

3

Steve Double (St Austell and Newquay)

Draft Environmental Protection (Plastic Straws, Cotton Buds and Stirrers) (England) Regulations 2020

Con

4

Alistair Carmichael (Orkney and Shetland)

Draft Environmental Protection (Plastic Straws, Cotton Buds and Stirrers) (England) Regulations 2020

LD

5

Theresa Villiers (Chipping Barnet)

Draft Environmental Protection (Plastic Straws, Cotton Buds and Stirrers) (England) Regulations 2020

Con

6

Minister Rebecca Pow (Taunton Deane)

Draft Environmental Protection (Plastic Straws, Cotton Buds and Stirrers) (England) Regulations 2020

Con

Health Protection (Coronavirus, Restrictions) (England) (Amendment) (No.3) Regulations 2020 (S.i, 2020, No. 558)

Under Standing Order No. 16, the debate may last no more than 90 minutes

Order

Member

Debate

Party

1

Minister Jo Churchill (Bury St Edmunds)

Health Protection (Coronavirus, Restrictions) (England) (Amendment) (No.3) Regulations 2020 (S.I, 2020, No. 558)

Con

2

Opposition Frontbench Justin Madders (Ellesmere Port and Neston)

Health Protection (Coronavirus, Restrictions) (England) (Amendment) (No.3) Regulations 2020 (S.I, 2020, No. 558)

Lab

3

Sir Charles Walker(Broxbourne)

Health Protection (Coronavirus, Restrictions) (England) (Amendment) (No.3) Regulations 2020 (S.I, 2020, No. 558)

Con

4

Rachel Hopkins (Luton South)

Health Protection (Coronavirus, Restrictions) (England) (Amendment) (No.3) Regulations 2020 (S.I, 2020, No. 558)

Lab

5

Dr Ben Spencer (Runnymede and Weybridge)

Health Protection (Coronavirus, Restrictions) (England) (Amendment) (No.3) Regulations 2020 (S.I, 2020, No. 558)

Con

6

Tim Farron (Westmorland and Lonsdale)

Health Protection (Coronavirus, Restrictions) (England) (Amendment) (No.3) Regulations 2020 (S.I, 2020, No. 558)

LD

7

Mr Mark Harper (Forest of Dean)

Health Protection (Coronavirus, Restrictions) (England) (Amendment) (No.3) Regulations 2020 (S.I, 2020, No. 558)

Con

8

Mr William Wragg (Hazel Grove)

Health Protection (Coronavirus, Restrictions) (England) (Amendment) (No.3) Regulations 2020 (S.I, 2020, No. 558)

Con

9

Minister Jo Churchill (Bury St Edmunds)

Health Protection (Coronavirus, Restrictions) (England) (Amendment) (No.3) Regulations 2020 (S.I, 2020, No. 558)

Con

Draft Fatal Accidents Act 1976 (Remedial) Order 2020

Under Standing Order No. 16, the debate may last no more than 90 minutes

Order

Member

Debate

Party

1

Minister Chris Philp (Croydon South)

Damages: Motion Draft Fatal Accidents Act 1976 (Remedial) Order 2020

Con

2

Opposition Frontbench Peter Kyle (Hove)

Damages: Motion Draft Fatal Accidents Act 1976 (Remedial) Order 2020

Lab

3

Sir Robert Neill (Bromley and Chislehurst)

Draft Fatal Accidents Act 1976 (Remedial) Order 2020

Con

4

Minister Chris Philp (Croydon South)

Draft Fatal Accidents Act 1976 (Remedial) Order 2020

Con

 

Issued on: 15 June at 3.00pm