Call lists for Monday 6 July 2020

A list of Members, both virtually and physically present, selected to ask Oral Questions and to speak in response to Urgent Questions and Ministerial Statements; and a list of Members physically present to participate in substantive proceedings.

Call lists are compiled and published incrementally as information becomes available. For the most up-to date information see the parliament website: www.parliament.uk/business/publications/business-papers/commons/agenda-and-order-of-business/

Oral Questions to the Secretary of State for Defence

After prayers

Order

Member

Question

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1 + 2

Darren Henry (Broxtowe)

What steps his Department is taking to ensure the provision of a high-quality welfare service for veterans during the covid-19 outbreak.

Con

Physical

Minister Mercer

2

Simon Baynes (Clwyd South)

What steps his Department is taking to ensure the provision of a high-quality welfare service for veterans during the covid-19 outbreak.

Con

Physical

Minister Mercer

3

Mrs Sharon Hodgson (Washington and Sunderland West)

Supplementary

Lab

Virtual

Minister Mercer

4 + 5 + 6

Mark Jenkinson (Workington)

What steps his Department is taking to ensure that veterans are protected from vexatious claims.

Con

Physical

Minister Mercer

5

Tom Randall (Gedling)

What steps his Department is taking to ensure that veterans are protected from vexatious claims.

Con

Physical

Minister Mercer

6

John Howell (Henley)

What steps his Department is taking to ensure that veterans are protected from vexatious claims.

Con

Physical

Minister Mercer

7, 8

John Healey (Wentworth and Dearne)

Supplementary

Lab

Physical

Minister Mercer

9 + 10

Nick Smith (Blaenau Gwent)

What steps his Department has taken to maintain the overall size of the armed forces as set out in the 2015 Strategic Defence and Security Review.

Lab

Physical

Secretary Wallace

10

Judith Cummins (Bradford South)

What steps his Department has taken to maintain the overall size of the armed forces as set out in the 2015 Strategic Defence and Security Review.

Lab

Physical

Secretary Wallace

11

Mr Tobias Ellwood (Bournemouth East)

Supplementary

Con

Physical

Secretary Wallace

12

Mr Khalid Mahmood (Birmingham, Perry Barr)

Supplementary

Lab

Physical

Secretary Wallace

13

Jim Shannon (Strangford)

What recent estimate he has made of the number of British armed forces personnel stationed abroad who have contracted covid-19.

DUP

Physical

Minister Heappey

14

Stephen Morgan (Portsmouth South)

Supplementary

Lab

Physical

Minister Heappey

15

Scott Benton (Blackpool South)

What support his Department has provided to the Overseas Territories during the covid-19 pandemic.

Con

Physical

Minister Heappey

16

Mary Glindon (North Tyneside)

What assessment he has made of the contribution of the armed forces in tackling the covid-19 outbreak.

Lab

Virtual

Minister Heappey

17 + 18 + 19 + 20 + 21

Jason McCartney (Colne Valley)

What support his Department has provided to veterans during the covid-19 outbreak.

Con

Physical

Minister Mercer

18

Kerry McCarthy (Bristol East)

What support his Department is providing for veterans during the covid-19 outbreak.

Lab

Physical

Minister Mercer

19

Chris Elmore (Ogmore)

What support his Department is providing for veterans during the covid-19 outbreak.

Lab

Virtual

Minister Mercer

20

Navendu Mishra (Stockport)

What support his Department is providing for veterans during the covid-19 outbreak.

Lab

Physical

Minister Mercer

21

Margaret Greenwood (Wirral West)

What support his Department is providing for veterans during the covid-19 outbreak.

Lab

Virtual

Minister Mercer

22

Anthony Mangnall (Totnes)

What support his Department has provided to service personnel operating overseas during the covid-19 pandemic.

Con

Physical

Minister Heappey

23 + 24

Tommy Sheppard (Edinburgh East)

What steps the Government is taking to help tackle disinformation in the context of the covid-19 pandemic.

SNP

Virtual

Minister Heappey

24

Angela Crawley (Lanark and Hamilton East)

What steps the Government is taking to help tackle disinformation in the context of the covid-19 pandemic.

SNP

Virtual

Minister Heappey

25

Dr Julian Lewis (New Forest East)

What recent representations he has made to his counterpart in the US Administration on President Trump’s proposal to reduce the number of US troops deployed in Germany.

Con

Physical

Secretary Wallace

26

Mr Richard Holden (North West Durham)

What assessment his Department has made of trends in the level of demand for tracked vehicles in the armed forces.

Con

Physical

Minister Quin

27

Wendy Chamberlain (North East Fife)

What recent estimate his Department has made of the level of departmental Official Development Assistance spend.

LD

Physical

Minister Heappey

28

Philip Dunne (Ludlow)

What steps he is taking to develop a defence industrial strategy to support the armed forces.

Con

Virtual

Secretary Wallace

29 + 30

Sally-Ann Hart (Hastings and Rye)

What steps his Department is taking to ensure that the capabilities of the armed forces are adequate to tackle future security threats.

Con

Physical

Secretary Wallace

30

Angela Richardson (Guildford)

What steps his Department is taking to ensure that the capabilities of the armed forces are adequate to tackle future security threats.

Con

Physical

Secretary Wallace

31, 32

Stewart Malcolm McDonald (Glasgow South)

Supplementary

SNP

Physical

Secretary Wallace

33

Dr Ben Spencer (Runnymede and Weybridge)

What steps Defence Science and Technology is taking to help tackle the covid-19 outbreak.

Con

Physical

Minister Quin

34

Ruth Jones (Newport West)

What plans his Department has made in the event that the UK does not reach an agreement on its future relationship with the EU by the end of the transition period.

Lab

Physical

Minister Heappey

35

Bob Stewart (Beckenham)

What progress he has made on preventing vexatious claims against service personnel involved in the Northern Ireland campaign; and on what date he plans to complete that work.

Con

Physical

Secretary Wallace

36

Scott Mann (North Cornwall)

What steps his Department has taken to help support communities in north Cornwall during the covid-19 outbreak.

Con

Physical

Minister Heappey

37

Rachael Maskell (York Central)

What assessment he has made of the role the armed forces have played in logistical planning during the covid-19 pandemic.

Lab

Virtual

Minister Heappey

38

Janet Daby (Lewisham East)

What recent estimate he has made of the number of armed forces personnel who have tested positive for covid-19.

Lab

Virtual

Minister Heappey

39

Gerald Jones (Merthyr Tydfil and Rhymney)

What assessment he has made of the effect on veteran welfare of the temporary closure of the Veterans UK telephone helpline during the covid-19 outbreak.

Lab

Physical

Minister Mercer

T1

Theresa Villiers (Chipping Barnet)

If he will make a statement on his departmental responsibilities.

Con

Physical

Secretary Wallace

T2

John Healey (Wentworth and Dearne)

Lab

Physical

T3

John Lamont (Berwickshire, Roxburgh and Selkirk)

Con

Physical

T4

Emma Hardy (Kingston upon Hull West and Hessle)

Lab

Physical

T5

Mr Tobias Ellwood (Bournemouth East)

Con

Physical

T6

Mr Kevan Jones (North Durham)

Lab

Physical

T7

Simon Baynes (Clwyd South)

Con

Physical

T8

Margaret Ferrier (Rutherglen and Hamilton West)

SNP

Virtual

T9

Mr Richard Holden (North West Durham)

Con

Physical

T10

Chris Bryant (Rhondda)

Lab

Physical

T11

Andrew Bowie (West Aberdeenshire and Kincardine)

Con

Physical

T12

Alex Davies-Jones (Pontypridd)

Lab

Physical

T13

Jonathan Gullis (Stoke-on-Trent North)

Con

Physical

T14

Lucy Powell (Manchester Central)

Lab

Virtual

T15

Simon Fell (Barrow and Furness)

Con

Physical

Ministerial Statement: Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs on The introduction of the Global Human Rights sanctions regime

Order

Member

Party

Virtual/ Physical

Minister replying

1

Lisa Nandy (Wigan)

Lab

Physical

Secretary Raab

2

Tom Tugendhat (Tonbridge and Malling)

Con

Physical

Secretary Raab

3

Alyn Smith (Stirling)

SNP

Virtual

Secretary Raab

4

Sir Iain Duncan Smith (Chingford and Woodford Green)

Con

Physical

Secretary Raab

5

Mr Alistair Carmichael (Orkney and Shetland)

LD

Physical

Secretary Raab

6

Mr Andrew Mitchell (Sutton Coldfield)

Con

Virtual

Secretary Raab

7

Chris Bryant (Rhondda)

Lab

Physical

Secretary Raab

8

Crispin Blunt (Reigate)

Con

Physical

Secretary Raab

9

Jeremy Corbyn (Islington North)

Lab

Physical

Secretary Raab

10

Tim Loughton (East Worthing and Shoreham)

Con

Physical

Secretary Raab

11

Hilary Benn (Leeds Central)

Lab

Physical

Secretary Raab

12

Felicity Buchan (Kensington)

Con

Physical

Secretary Raab

13

Kirsten Oswald (East Renfrewshire)

SNP

Virtual

Secretary Raab

14

Robert Courts (Witney)

Con

Physical

Secretary Raab

15

Mr Tanmanjeet Singh Dhesi (Slough)

Lab

Physical

Secretary Raab

16

Gary Sambrook (Birmingham, Northfield)

Con

Physical

Secretary Raab

17

Afzal Khan (Manchester, Gorton)

Lab

Virtual

Secretary Raab

18

Imran Ahmad Khan (Wakefield)

Con

Virtual

Secretary Raab

19

John Cryer (Leyton and Wanstead)

Lab

Physical

Secretary Raab

20

Mr Tobias Ellwood (Bournemouth East)

Con

Physical

Secretary Raab

21

Brendan O'Hara (Argyll and Bute)

SNP

Virtual

Secretary Raab

22

Jeremy Hunt (South West Surrey)

Con

Physical

Secretary Raab

23

Jim Shannon (Strangford)

DUP

Physical

Secretary Raab

24

Sir Robert Neill (Bromley and Chislehurst)

Con

Physical

Secretary Raab

25

Andrew Gwynne (Denton and Reddish)

Lab

Virtual

Secretary Raab

26

Marco Longhi (Dudley North)

Con

Physical

Secretary Raab

27

Emma Hardy (Kingston upon Hull West and Hessle)

Lab

Physical

Secretary Raab

28

Dr Kieran Mullan (Crewe and Nantwich)

Con

Physical

Secretary Raab

29

Yasmin Qureshi (Bolton South East)

Lab

Virtual

Secretary Raab

30

Mr Gagan Mohindra (South West Hertfordshire)

Con

Physical

Secretary Raab

31

Imran Hussain (Bradford East)

Lab

Virtual

Secretary Raab

32

John Penrose (Weston-super-Mare)

Con

Physical

Secretary Raab

33

Kevin Brennan (Cardiff West)

Lab

Physical

Secretary Raab

34

Andrew Selous (South West Bedfordshire)

Con

Physical

Secretary Raab

35

Patricia Gibson (North Ayrshire and Arran)

SNP

Physical

Secretary Raab

36

Sir Desmond Swayne (New Forest West)

Con

Physical

Secretary Raab

37

Christian Matheson (City of Chester)

Lab

Physical

Secretary Raab

38

Sir Edward Leigh (Gainsborough)

Con

Physical

Secretary Raab

39

Andy Slaughter (Hammersmith)

Lab

Physical

Secretary Raab

40

Darren Henry (Broxtowe)

Con

Physical

Secretary Raab

Domestic Abuse Bill: Report

Report stage is expected to start at about 4.30pm, after the statement, and must end by 9.00pm.

Order

Member

Debate

Party

1

Minister Victoria Atkins (Louth and Horncastle)

Domestic Abuse Bill: Report

Con

2

Shadow Minister Jess Phillips (Birmingham, Yardley)

Domestic Abuse Bill: Report

Lab

3

Mrs Theresa May (Maidenhead)

Domestic Abuse Bill: Report

Con

4

Yvette Cooper (Normanton, Pontefract and Castleford)

Domestic Abuse Bill: Report

Lab

5

Caroline Nokes (Romsey and Southampton North)

Domestic Abuse Bill: Report

Con

6

Rosie Duffield (Canterbury)

Domestic Abuse Bill: Report

Lab

7

Sir Robert Neill (Bromley and Chislehurst)

Domestic Abuse Bill: Report

Con

8

Dame Diana Johnson (Kingston upon Hull North)

Domestic Abuse Bill: Report

Lab

9

Tim Loughton (East Worthing and Shoreham)

Domestic Abuse Bill: Report

Con

10

Gavin Robinson (Belfast East)

Domestic Abuse Bill: Report

DUP

11

Philip Davies (Shipley)

Domestic Abuse Bill: Report

Con

12

Tonia Antoniazzi (Gower)

Domestic Abuse Bill: Report

Lab

13

Mrs Maria Miller (Basingstoke)

Domestic Abuse Bill: Report

Con

14

John Cryer (Leyton and Wanstead)

Domestic Abuse Bill: Report

Lab

15

Mark Garnier (Wyre Forest)

Domestic Abuse Bill: Report

Con

16

Liz Saville Roberts (Dwyfor Meironnydd)

Domestic Abuse Bill: Report

PC

17

Sir Edward Leigh (Gainsborough)

Domestic Abuse Bill: Report

Con

18

Christine Jardine (Edinburgh West)

Domestic Abuse Bill: Report

LD

19

Fiona Bruce (Congleton)

Domestic Abuse Bill: Report

Con

20

Chris Bryant (Rhondda)

Domestic Abuse Bill: Report

Lab

21

Sir John Hayes (South Holland and The Deepings)

Domestic Abuse Bill: Report

Con

22

Caroline Lucas (Brighton Pavilion)

Domestic Abuse Bill: Report

Green

23

Jackie Doyle-Price (Thurrock)

Domestic Abuse Bill: Report

Con

24

Nadia Whittome (Nottingham East)

Domestic Abuse Bill: Report

Lab

25

Ruth Edwards (Rushcliffe)

Domestic Abuse Bill: Report

Con

26

Florence Eshalomi (Vauxhall)

Domestic Abuse Bill: Report

Lab

27

Laura Farris (Newbury)

Domestic Abuse Bill: Report

Con

28

Catherine West (Hornsey and Wood Green)

Domestic Abuse Bill: Report

Lab

29

Chris Clarkson (Heywood and Middleton)

Domestic Abuse Bill: Report

Con

30

Liz Twist (Blaydon)

Domestic Abuse Bill: Report

Lab

31

Christian Wakeford (Bury South)

Domestic Abuse Bill: Report

Con

32

Carla Lockhart (Upper Bann)

Carla Lockhart (Upper Bann)

DUP

33

Nickie Aiken (Cities of London and Westminster)

Domestic Abuse Bill: Report

Con

34

Stephen Timms (East Ham)

Domestic Abuse Bill: Report

Lab

35

Peter Gibson (Darlington)

Domestic Abuse Bill: Report

Con

36

Tracy Brabin (Batley and Spen)

Domestic Abuse Bill: Report

Lab

37

Alexander Stafford (Rother Valley)

Domestic Abuse Bill: Report

Con

38

Apsana Begum (Poplar and Limehouse)

Domestic Abuse Bill: Report

Lab

39

Anthony Mangnall (Totnes)

Domestic Abuse Bill: Report

Con

40

Alex Davies-Jones (Pontypridd)

Domestic Abuse Bill: Report

Lab

41

Sara Britcliffe (Hyndburn)

Domestic Abuse Bill: Report

Con

42

Abena Oppong-Asare (Erith and Thamesmead)

Domestic Abuse Bill: Report

Lab

43

Virginia Crosbie (Ynys Mon)

Domestic Abuse Bill: Report

Con

44

Charlotte Nichols (Warrington North)

Domestic Abuse Bill: Report

Lab

45

Laura Trott (Sevenoaks)

Domestic Abuse Bill: Report

Con

46

Ruth Jones (Newport West)

Domestic Abuse Bill: Report

Lab

47

Andrew Bowie (West Aberdeenshire and Kincardine)

Domestic Abuse Bill: Report

Con

48

Jim Shannon (Strangford)

Domestic Abuse Bill: Report

DUP

49

Robbie Moore (Keighley)

Domestic Abuse Bill: Report

Con

50

Julie Marson (Hertford and Stortford)

Domestic Abuse Bill: Report

Con

51

Miriam Cates (Penistone and Stocksbridge)

Domestic Abuse Bill: Report

Con

52

Saqib Bhatti (Meriden)

Domestic Abuse Bill: Report

Con

53

Fay Jones (Brecon and Radnorshire)

Domestic Abuse Bill: Report

Con

54

Jo Gideon (Stoke-on-Trent Central

Domestic Abuse Bill: Report

Con

55

Theo Clarke (Stafford)

Domestic Abuse Bill: Report

Con

56

Marco Longhi (Dudley North)

Domestic Abuse Bill: Report

Con

57

Mark Fletcher (Bolsover)

Domestic Abuse Bill: Report

Con

58

James Daly (Bury North)

Domestic Abuse Bill: Report

Con

59

Jonathan Gullis (Stoke-on-Trent North)

Domestic Abuse Bill: Report

Con

60

Minister Victoria Atkins (Louth and Horncastle)

Domestic Abuse Bill: Report

Con

Domestic Abuse Bill: Third Reading

Third reading will start after the report stage votes are concluded, and must end by 10.00pm.

Order

Member

Debate

Party

1

Minister Alex Chalk (Cheltenham)

Domestic Abuse Bill: Third Reading

Con

2

Shadow Minister Jess Phillips (Birmingham, Yardley)

Domestic Abuse Bill: Third Reading

Lab

3

Sir Robert Neill (Bromley and Chislehurst)

Domestic Abuse Bill: Third Reading

Con

4

Yvette Cooper (Normanton, Pontefract and Castleford)

Domestic Abuse Bill: Third Reading

Lab

5

Andrew Bowie (West Aberdeenshire and Kincardine)

Domestic Abuse Bill: Third Reading

Con

6

Christine Jardine (Edinburgh West)

Domestic Abuse Bill: Third Reading

LD

7

Sara Britcliffe (Hyndburn)

Domestic Abuse Bill: Third Reading

Con

8

Chrisatian Wakeford (Bury South)

Domestic Abuse Bill: Third Reading

Con

9

Jo Gideon (Stoke-on-Trent Central)

Domestic Abuse Bill: Third Reading

Con

10

Julie Marson (Hertford and Stortford)

Domestic Abuse Bill: Third Reading

Con

11

Saqib Bhatti (Meriden)

Domestic Abuse Bill: Third Reading

Con

12

Mark Fletcher (Bolsover)

Domestic Abuse Bill: Third Reading

Con

 

Issued on: 6 July at 0.45pm