Business for Wednesday 11 March 2020

SUMMARY AGENDA: CHAMBER

Westminster Hall

Business Today: Chamber 

11.30am Prayers

Followed by

QUESTIONS 

Oral Questions to the Minister for Women and Equalities

1Sarah Atherton (Wrexham)
What steps she is taking to encourage women to enter (a) politics, (b) the judiciary and (c) other public office. (901466)

2Mr Alistair Carmichael (Orkney and Shetland)
What steps the Government is taking to tackle period poverty. (901467)

3James Grundy (Leigh)
What discussions she has had with Cabinet colleagues on steps the Government is taking to increase the availability of affordable childcare. (901468)

4Jonathan Gullis (Stoke-on-Trent North)
What steps the Government Equalities Office is taking to promote flexible working. (901469)

5Theo Clarke (Stafford)
What discussions she has had with Cabinet colleagues on steps the Government is taking to increase the availability of affordable childcare. (901470)

6Bill Esterson (Sefton Central)
What recent discussions she has had with the Secretary of State for Health and Social Care on improving life expectancy among women living in disadvantaged areas. (901471)

7Paul Maynard (Blackpool North and Cleveleys)
For what reason responsibility for the Office for Disability Issues transferred from the Department for Work and Pensions to the Equalities Hub in the Cabinet Office. (901472)

8Jessica Morden (Newport East)
What steps the Government is taking to support women living in poverty. (901473)

9Adam Afriyie (Windsor)
What steps the Government is taking to encourage girls to study STEM subjects. (901474)

10Aaron Bell (Newcastle-under-Lyme)
What steps the Government Equalities Office is taking to support people in returning to work after a career break. (901475)

11Shaun Bailey (West Bromwich West)
What steps the Government Equalities Office is taking to help promote shared parental leave. (901476)

12Liz Twist (Blaydon)
What discussions she has had with the Secretary of State for Housing, Communities and Local Government on the start date for the consultation on accessible housing. (901477)

13Simon Baynes (Clwyd South)
What discussions she has had with Cabinet colleagues on steps the Government is taking to increase the availability of affordable childcare. (901478)

14Brendan Clarke-Smith (Bassetlaw)
What steps the Government Equalities Office is taking to help promote shared parental leave. (901479)

15Scott Benton (Blackpool South)
What steps she is taking to tackle (a) homophobic and (b) transphobic bullying in schools. (901480)

At 11.53am

Topical Questions to the Minister for Women and Equalities

T1Sir David Evennett (Bexleyheath and Crayford)
If she will make a statement on her departmental responsibilities. (901481)

T2Mrs Flick Drummond (Meon Valley) (901482)

T3Sara Britcliffe (Hyndburn) (901483)

T4Jim Shannon (Strangford) (901485)

T5Mrs Sheryll Murray (South East Cornwall) (901486)

T6Kate Osborne (Jarrow) (901487)

T7James Grundy (Leigh) (901488)

At 12 noon

Oral Questions to the Prime Minister

Q1 Gary Sambrook (Birmingham, Northfield)
If he will list his official engagements for Wednesday 11 March. (901451)

Q2 Neil Parish (Tiverton and Honiton) (901452)

Q3 Alex Davies-Jones (Pontypridd) (901453)

Q4 Naz Shah (Bradford West) (901454)

Q5 Hywel Williams (Arfon) (901455)

Q6 Antony Higginbotham (Burnley) (901456)

Q7 Dr Julian Lewis (New Forest East)
If he will make it his policy to introduce an ex gratia scheme to compensate war widows who had their war widow's pension withdrawn on cohabitation or remarriage. (901457)

Q8 Pete Wishart (Perth and North Perthshire) (901458)

Q9 Rachel Hopkins (Luton South) (901459)

Q10 Allan Dorans (Ayr, Carrick and Cumnock) (901460)

Q11 Bill Esterson (Sefton Central) (901461)

Q12 Nickie Aiken (Cities of London and Westminster) (901462)

Q13 Neil Gray (Airdrie and Shotts) (901463)

Q14 Zarah Sultana (Coventry South) (901464)

Q15 Mr Alistair Carmichael (Orkney and Shetland) (901465)

URGENT QUESTIONS AND STATEMENTS 

12.30pm

Urgent Questions (if any)

Ministerial Statements (if any)

PRESENTATION OF BILLS 

No debate (Standing Order No. 57)

Protest (Abortion Clinics)

Sarah Olney

Bill to prohibit anti-abortion protests within 150 metres of abortion clinics; and for connected purposes.

BUSINESS OF THE DAY 

1. WAYS AND MEANS

Until 7.00pm (Standing Order No. 9(3))

Chancellor of the Exchequer

Financial Statement and Budget Report

Notes:

Debate will take place on a Budget Resolution to be moved at the end of the Chancellor’s Statement.

ADJOURNMENT DEBATE 

Until 7.30pm or for half an hour (whichever is later) (Standing Order No. 9(7))

Disposal and recycling of electric car batteries: Chi Onwurah

Business Today: Westminster Hall 

ORDER OF BUSINESS 

The first part of the sitting will last for two hours. The second part of the sitting will last for three hours (Standing Order No. 10(1)).

9.30am

That this House has considered trade deals and fair trade: Geraint Davies

11.00am

That this House has considered the mental health of veterans: Jamie Stone

Notes:

The sitting will be suspended from 11.30am to 2.30pm.

2.30pm

That this House has considered China’s policy on its Uighur population: Mark Pritchard

4.00pm

That this House has considered the flooding of the River Severn: Daniel Kawczynski

4.30pm

That this House has considered trade and investment opportunities for women in the Commonwealth: Theo Clarke

Notes:

The second part of the sitting will be suspended and time added if divisions take place in the main Chamber (Standing Order No. 10(3)). The debate at 4.30pm will last for up to an hour.

Committees Meeting Today 

Select Committees 

Transport Committee

Room 6
9.00am (private)

Women and Equalities Committee

The Thatcher Room, Portcullis House
9.15am (private)

Work and Pensions Committee

Subject: Money and Pensions Service

Witnesses: 9.30am: Sir Hector Sants, Chair, Caroline Siarkiewicz, Chief Executive, and Chris Curry, Principal of Pensions Dashboard Industry Delivery Group, Money and Pensions Service

The Grimond Room, Portcullis House
9.15am (private), 9.30am (public)

Environment, Food and Rural Affairs Committee

Subject: Agriculture Bill: Trade Standards

Witnesses: 9.45am: Nick von Westenholz, Director of EU Exit and International Trade, National Farmers’ Union; Emily Rees, Managing Director, Trade Strategies; James West, Senior Policy Manager, Compassion in World Farming

The Wilson Room, Portcullis House
9.30am (private), 9.45am (public)

Northern Ireland Affairs Committee

The Macmillan Room, Portcullis House
9.30am (private)

Public Accounts Committee

Subject: Defence Nuclear Infrastructure

Witnesses: 9.40am: Stephen Lovegrove, Permanent Secretary, Charlie Pate, Finance Scrutiny and Plans Director, Ian Booth, Chief Executive, and Vanessa Nicholls, Director General, Nuclear, Defence Nuclear Organisation, Ministry of Defence

Room 8
9.30am (private), 9.40am (public)

International Trade Committee

Room 5
9.45am (private)

Home Affairs Committee

Subject: Police ethnic diversity and the Association of Police and Crime Commissioners

Witnesses: 10.15am: Hardyal Dhindsa, Police and Crime Commissioner for Derbyshire, Deputy Lead for Equality, Diversity and Human Rights, Julia Mulligan, Police and Crime Commissioner for North Yorkshire, Lead of the Portfolio Group on Transparency and Integrity, and David Munro, Police and Crime Commissioner for Surrey, Lead on Equality, Diversity and Human Rights, Association of Police and Crime Commissioners.

Room 15
10.00am (private), 10.15am (public)

Committee on the Future Relationship with the European Union

Subject: Progress of the negotiations on the UK’s Future Relationship with the EU

Witnesses: 11.00am: Rt Hon Michael Gove MP, Chancellor of the Duchy of Lancaster, Minister for the Cabinet Office

The Boothroyd Room, Portcullis House
10.30am (private), 11.00am (public)

Procedure Committee

Room 13
10.30am (private)

Procedure Committee

Subject: Proxy voting: review of pilot arrangements

Witnesses: 2.30pm: Ms Harriet Harman MP, Chloe Smith MP, and Darren Jones MP

2.55pm: Professor Sarah Childs, and Sam Smethers

3.30pm: Mrs Maria Miller MP

Room 15
2.20pm (private), 2.30pm (public)

Administration Committee

Room 6
2.30pm (private)

European Scrutiny Committee

Room 19
3.00pm (private)

Statutory Instruments

Room 7
As soon as convenient after 3.40pm

Committee of Selection

Room 13
4.30pm (private)

Joint Committees 

Human Rights

Room 2
3.00pm (private)

Statutory Instruments

Room 7
3.40pm (private)